Mariann Fischer Böl, komisařka pro zemědělství a rozvoj venkova, k tomuto rozhodnutí oznámila: "Již jsem účastníky sektoru trhu s cukrem a členské státy vícekrát varovala před nebezpečími, obzvláště na zasedáních Rady v listopadu a prosinci, se kterými budou všichni konfrontováni, pokud se nepodaří výrobní kvóty snížit tak, jak se plánovalo v reformě v uplynulém roce. Mojí největší starostí bylo, že restrukturální fond, který má nerentabilním podnikům usnadnit vystoupení ze sektoru, nefunguje jak bylo plánováno a málo podniků ho využívá. A řekla jsem zcela jasně: Pokud se neodevzdá mnohem více kvót, musejí všichni počítat s vážnými důsledky."
Krátce před uplynutím letošní lhůty pro žádosti o prostředky z fondu restrukturalizace je jisté, že v hospodářském roce 2007/2008 se nevrátí více cukerních kvót jak na 650 000 tun. Z toho důvodu se na rok 2007/2008 počítá se značně velkou nadprodukcí.
Z tohoto důvodu komise použije článek 19 základní vyhlášky (ES) č. 318/2006. Již dnes je jisté, že z trhu se musí odebrat značné množství cukru, aby se zabránilo výrazné nerovnováze. Aby sektor do doby, kdy se musí rozhodnout o výsevu, mohl předem plánovat nastávající sezonu a uzavírání smluv, je důležité tuto iniciativu oznámit producentům cukru a pěstitelům cukrovky již včas předem. V hospodářském roce 2007/2008 bude na kvóty méně cukru.
Komisařka Fischer Böl také přikázala svým úřadům analyzovat, jak se může zlepšit a zabezpečit efektivnost restrukturalizačního fondu, aby sektor v příštím roce udával postačující kvóty. Hlavním cílem musí být zabránit jednoduchému lineárnímu řezu na konci restrukturalizační fáze, protože ta by mohla ovlivnit stabilitu celého sektoru.