Informace ze Zemědělského svazu ČR
Tisková zpráva ze společného zasedání Výboru a Kontrolní komise Zemědělského svazu ČR. Zdroj: www.zscr.cz
Dle průzkumu Zemědělského svazu ČR vypořádání pokračuje ve splátkách a je jen
na oprávněných osobách, zda situaci řeší. Základním důvodem problémů byl nekvalitní zákon 42/92 Sb., svaz se od roku 1997 podílel celkem 13 krát na jeho novelizaci, bohužel neúspěšně. Přijetí kterékoliv novely by dnes znamenalo již vyřešení problému.
Proto vyrovnání oprávněných osob z důvodů likvidace či konkurzu povinných osob zahájených do roku 1999, musí vyřešit stát.
že výše zisku podle metodiky souhrnného zemědělského účtu právnických osob je výrazně nad úrovní loňského roku a je předpokládán ve výši 3 152 Kč na hektar zemědělské půdy. Pokud dopočteme metodický rozdíl vyplývající ze systému sledování údajů v daňové evidenci podniků fyzických osob, spočívající v tom, že hospodařící fyzická osoba a její manžel nebo manželka nemohou svoji mzdu vykázat v nákladech, ale je zahrnuta
do důchodu ze zemědělské činnosti (zisku), lze očekávat výsledek hospodaření všech podniků zemědělské prvovýroby ve výši 12,5 mld. Kč. Od vstupu do Evropské unie má zemědělství ČR kladný výsledek hospodaření. Významně se na tom podílí, jako v celé Evropské unii, nárůst dotací, ale i další faktory jako snižování počtu pracovníků a výrobních nákladů. Podpory a dotace v českém zemědělství zabezpečují v podstatné míře investice k plnění evropských požadavků na cross-compliance – tj. welfare zvířat, agroenvironmentální opatření a zároveň částečně v úhradě růstu cen vstupů, které z cenových okruhů rostou nejrychleji ( o 14,9% proti předvstupnímu období).
pro evropské záležitosti ke kontrole Společné zemědělské politiky, tzv.: „Health Check“. Podporuje též v jednáních v COPA/COGECA vyrovnání podnikatelských podmínek mezi původními a novými členskými zeměmi Evropské unie co nejdříve před rokem 2013.
Po roce 2013 svaz odmítá národní dofinancování přímých plateb v celé EU a prosazuje pokračování přímých plateb při odstranění historických kritérií přímých plateb, jaké jsou doposud v původních členských zemích. Svaz odmítá stanovení jakéhokoliv stropu či postupného omezování (capping i degresivitu) výše přímých plateb ve vztahu k velikosti podniku, protože to nevyjadřuje žádný stimul, ani agroenviromentální či sociální kritérium. Tento názor je v souladu s postojem MZe. Zemědělský svaz apeluje na pana ministra Gandaloviče, aby byl předložený návrh pravidel cross-compliance s cca 150 kontrolními body zjednodušen a nezvětšoval již tak administrativní a byrokratickou zátěž podnikatelských subjektů v zemědělství. Rovněž žádá revizi omezení pro velké podniky v podporách a dotacích, uplatňovaných v některých programech PGRLF a opatřeních Programu rozvoje venkova.
Zařazeno v Zemědělství, ZS ČR