Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

Zpráva o výskytu škodlivých organismů a poruch č. 3

18/04/08

za období 31.3. – 13.4.2008

STÁTNÍ ROSTLINOLÉKAŘSKÁ SPRÁVA
Odbor ochrany proti škodlivým organismům
Těšnov 17, Praha 1, PSČ 117 05
tel.: 233022240, 266703633

Praha, 16.4.2008

Zpráva o výskytu škodlivých organismů a poruch č. 3
za období 31.3. – 13.4.2008

1. Počasí
V první polovině období bylo chladné počasí doprovázené přeháňkami, ve vyšších polohách sněhovými; místy byl zaznamenán vydatný déšť. Od 8.4. bylo zaznamenáno oteplování s minimem srážek. Většinou bylo polojasno až slunečno, noční a ranní teploty -5 až 7 °C, denní teploty se pohybovaly mezi 10 – 14 °C, odpolední vystoupily až k 21 °C. Koncem sledovaného období se přes západní část republiky přehnala bouřka s krupobitím.

2. Výskyt škodlivých organismů a poruch
Pozemky ozimů byly zamokřeny (Písek). V důsledku nepříznivého počasí se zpozdily jarní práce, zvláště setí jařin (západní Čechy).

OBILNINY
PŠENICE OZIMÁ
(RF 23 – 31)
Výskyt směsné infekce virů WDV a BYDV byl laboratorně potvrzen v okresech Prostějov (2x Kobeřice, 2x Určice) a Vyškov (Dědice u Vyškova).
Lokálně střední výskyt tečkované listové skvrnitosti pšenice /braničnatky pšeničné/ (Mycosphaerella graminicola) byl pozorován např. v okresech Chrudim (Mrákotín, Lukavice), Trutnov (Slemeno), Brno-venkov, Třebíč (Střítež, Boňov, Šebkovice, Hrotovice), Zlín (Racková), Kroměříž (Kyselovice, Střížovice, Holešovsko).
První ojedinělý výskyt hnědé rzivosti pšenice (Puccinia recondita) byl zjištěn v okrese Vsetín (Kelč).
Ojediněle střední výskyt stéblolamu pšenice (Oculimacula yallundae syn. Tapesia yallundae) byl zaznamenán v okrese Vyškov (Vyškov).
Ojedinělý střední výskyt padlí pšenice (Blumeria graminis) byl sledován např. v okrese Znojmo; lokálně střední výskyt v okrese Bruntál (Rusín, Osoblaha).
První výskyt imag kohoutka černého (Oulema melanopus) byl zjištěn v okrese Břeclav (Boleradice).
Silný výskyt larev bejlomorky obilné (Mayetiola destructor) byl pozorován v odnožích v okrese Mladá Boleslav (Katusice, odrůda Cubus).
Lokálně střední až silné výskyty hraboše polního (Microtus arvalis) byly zjištěny v okresech Kolín, Blansko, Jeseník (Javorník, Vindava); střední výskyt např. v okresech České Budějovice (Chodeč, Velečin), Bruntál (Rusín, Bohušov, Sl. Pavlovice), Olomouc (Vacanovice, Lipany, Tršice, Myslechovice); lokální poškození bylo zjištěno v okrese Přerov (Polovice, Brodek, Tovačov).
Silně poškozené porosty prasetem divokým (Sus scrofa) byly zaznamenány v okresech Příbram (Rosovicko, Hvožďansko) a Písek (Lučkovice).
Lokálně silné zaplevelení běžně se vyskytujícími druhy plevelů bylo zaznamenáno v okresech Kladno a Trutnov (Svatoňovice – převažuje svízel přítula /Galium aparine/).
JEČMEN OZIMÝ (RF 23 – 32)
Výskyt viru žluté zakrslosti ječmene (BYDV) byl laboratorně potvrzen v okresech Frýdek-Místek (5x Oldřichovice), Hradec Králové (Syrovátka), Litoměřice (Podlusky, Roudnice nad Labem) a Praha-západ (Kytín, 2x Mníšek pod Brdy).
Výskyt směsné infekce virů WDV a BYDV byl laboratorně potvrzen v okresech Frýdek-Místek (Staříč), Litoměřice (Chcebuz) a Praha-západ (Mníšek pod Brdy).
Střední výskyt šedobílé sněžné plísňovitosti obilnin /palušky travní/ (Typhula incarnata) byl pozorován (důsledek zamokření částí pozemků a větší hloubkou zasetí) v okresech Karlovy Vary a Sokolov (Bor, Těšovice).
Lokálně střední výskyt stéblolamu ječmene (Oculimacula yallundae syn. Tapesia yallundae) byl zaznamenán např. v okrese Jeseník (Uhelná).
Střední výskyt padlí ječmene (Blumeria graminis) byl sledován v okresech Frýdek-Místek a Opava.
Ojediněle střední výskyty hnědé rzivosti ječmene (Puccinia hordei) byly zjištěny v okrese Frýdek-Místek (Baška).
Silný výskyt spály ječmene (Rhynchosporium secalis) byl sledován v okresech Blansko (Kunštát) a Karlovy Vary (Bor), Plzeň-jih (Spálené Poříčí).
První výskyty síťovité a okrouhlé skvrnitosti ječmene /hnědé skvrnitosti/ (Pyrenophora teres) byly zjištěny v okrese Kladno; střední výskyt např. v okrese Ústí nad Orlicí (Vysoké Mýto).
Ojediněle střední výskyt hraboše polního (Microtus arvalis) byl pozorován např. v okrese Příbram (Březnicko, Dobříšsko).
JEČMEN JARNÍ (RF 00 – 13)
K poškození mrazem došlo v okrese Kladno.
Poškození porostů dřepčíky (Phyllotreta) bylo zaznamenáno v okresech Kroměříž (Kvasice; porosty byly ošetřeny) a Přerov.

OLEJNINY
ŘEPKA OZIMÁ
(RF 30 – 53)
Střední výskyt fomové hniloby brukvovitých (Leptosphaeria maculans) byl sledován v okresech Náchod a Kroměříž (Těšnovice, Drahlov).
První výskyt bílé skvrnitosti listů brukvovitých (Pseudocercosporella capsellae) byl pozorován na listech 8.4. v okrese Uherské Hradiště (Staré Město). Ohniskový silný výskyt plasmodiophorové nádorovitosti brukvovitých (Plasmodiophora brassicae) byl zjištěn v okrese Jeseník (Vidnava); ohniskový výskyt byl rovněž laboratorně potvrzen v okrese Bruntál (Krnov); v okrese Opava byl zaznamenán lokálně silný výskyt (Jilešovice – 20 ha). Nálety „stonkových krytonosců“ krytonosce řepkového (Ceutorhynchus napi) a krytonosce čtyřzubého (Ceutorhynchus pallidactylus) byly sledovány ve střední intenzitě na neošetřených porostech v okrese Břeclav (Hrušky, Němčičky); silný výskyt krytonosce čtyřzubého byl zjištěn 31.3. a střední výskyt 9.4. v okrese Sokolov (Těšovice); střední až silný nálet byl potvrzen v okrese Vsetín.
Střední výskyt hraboše polního (Microtus arvalis) byl zaznamenán v okrese České Budějovice ((Dobřejovivce, Chotýčany, Velechvín, Ševětín, Mazelov, Dynín, Dubné, Radostice u Borovan), Olomouc (Hostkovice, Tršice, Suchonice, Lipňany); lokálně střední až ojediněle silné výskyty byly sledovány v okresech Příbram (Březnicko, Dobříšsko), Bruntál (Rusín, Bohušov, Sl. Pavlovice). V okrese Jeseník (Velká Kraš, Vidnava) byly zjištěny lokálně silné výskyty hlavně na okrajích porostů.
MÁK
K poškození mrazem došlo u vzešlých porostů v okresech Chrudim a Kroměříž (Trávník 90 ha). Převážná část porostů (cca 250 ha) v okrese Litoměřice bude přeseta (Charvátce, Radešín, Martiněves).
První výskyt plísně máku (Peronospora arborescens) byl pozorován v okrese Prostějov.
BRSLEN
Líhnutí larev mšice makové (Aphis fabae) pokračovalo na sledovaných lokalitách v celé ČR. Výskyt larev se základy křídel byl potvrzen v okresech Jeseník a Opava.
Úbytek mšic v důsledku poklesu teplot pod bod mrazu byl zjištěn v okresech Znojmo a Břeclav.

PÍCNINY, TRVALÉ TRAVNÍ POROSTY (TTP), LOUKY
Následkem poškození porostů hrabošem polním (Microtus arvalis) bude zaoráno cca 350 ha v okrese Svitavy. Střední výskyt byl sledován v okrese Semily na loukách, pastvinách a jeteli; v jetelovinách v okresech Příbram (Březnicko, Zalužansko), Prachatice (Netolicko), Blansko (Němčice u Ludíkova), Jihlava, Třebíč a silný výskyt v okresech Strakonice, Prachatice (Nihošovice, Bílsko). Přetrval střední ojediněle až silný výskyt v okrese Rychnov nad Kněžnou v TTP a jetelovinách. Silný výskyt na TTP byl sledován v okresech Strakonice a Prachatice (Sudkovice, Skály, Koječín, Křepice, Bílsko, Nihošovice, Úlehle, Libětice, Mutěnice, Sedlice, Radomyšl); střední výskyt (Rojice, Přední Ptákovice). V okrese Pardubice (Neratov, Živanice, Dašice, Komárov) byly zjištěny lokálně silné výskyty na loukách.
K lokálně silnému poškození prasetem divokým (Sus scrofa) došlo na TTP v okresech Jindřichův Hradec a Písek (Lučkovice).

OVOCNÉ DŘEVINY
JABLOŇ
Střední výskyt svilušky ovocné (Panonychus ulmi) byl zjištěn v okresech Olomouc a Jeseník.
Lokálně střední výskyt vajíček mšice jabloňové (Aphis pomi) přetrval v okresech Přerov, Jeseník a Olomouc; bylo zaznamenáno líhnutí.
Líhnutí mšice jitrocelové (Disaphis plantaginea) bylo sledováno v okrese Břeclav (Velké Bílovice).
První výskyt brouků chrousta maďalového (Melolontha hippocastani) byl zjištěn v okrese Hodonín.
První výskyty květopasa jabloňového (Anthonomus pomorum) byly zaznamenány v okresech Brno-město 10.4., Břeclav 8.4. (Velké Bílovice), Uherské Hradiště 31.3. (Buchlovice, Kněžpole), Zlín 4.4. (Žlutava), Olomouc a Bruntál.
Střední výskyt mery jabloňové (Cacopsylla mali) přetrval na neošetřovaných stromech a v alejích na severní Moravě a ve Slezsku.
Lokálně střední výskyt housenek obalečů pupenových a slupkových (obaleč pupenový – Spilonota ocellana, obaleč jabloňový – Hedya nubiferana /dimidioalba/, obaleč zimolezový – Adoxophyes orana /reticulana/, Pandemis spp., Archips spp. ad.) byl pozorován např. v okrese Kladno.
Silný výskyt hraboše polního (Microtus arvalis) byl zjištěn v okrese Jičín (Drahoraz); proběhne ošetření cca 10 ha.
Silné poškození kmínků ohryzem zajíce polního (Lepus europaeus) bylo pozorováno v okrese Plzeň-jih (sad Nebílovy).
HRUŠEŇ
Lokálně střední výskyt mer (Psyllomorpha) byl sledován v okrese Břeclav (Mikulov, Hrušky, Valtice – signalizace ošetření 3.4.).
MERUŇKA
K poškození kvetoucích stromů mrazem došlo v okrese Nymburk u drobných pěstitelů.
SLIVOŇ
Lokálně střední výskyt vajíček mšic (Aphidoidea) byl sledován v okrese Přerov (začátek líhnutí).

3.Závěr
K poškození mrazem došlo v porostech máku, kvetoucích stromů meruněk.
Bylo zaznamenáno líhnutí přezimujících škůdců.
S ohledem na předpověď počasí v následujícím období je třeba zaměřit pozornost na šíření houbových chorob; v porostech ozimů byly zaznamenány postupně první až střední, ojediněle také silné výskyty. Předmětem zájmu zůstávají virové zakrslosti a jejich přenašeči. Ve sledovaných plodinách přetrvávají střední až silné výskyty hraboše polního (Microtus arvalis); na četných lokalitách probíhá ošetření porostů.

Ing. Tomáš Růžička
vedoucí Odboru ochrany
proti škodlivým organismům

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.

Nezbytně nutné soubory cookies

Nezbytně nutný soubor cookie by měl být vždy povolen, abychom mohli uložit vaše preference nastavení souborů cookie.

Soubory cookies třetích stran

Tyto webové stránky používají službu Google Analytics ke shromažďování anonymních informací, jako je počet návštěvníků webu a nejoblíbenější stránky.

Povolení tohoto souboru cookie nám pomáhá zlepšovat naše webové stránky.