Obilnářské fórum ve Větrném Jeníkově
Prohlášení účastníků Obilnářského fóra, konaného dne 16. června 2008 ve Větrném Jeníkově. Zdroj: www.apic-ak.cz
Prohlášení účastníků Obilnářského fóra, konaného dne 16. června 2008 ve Větrném Jeníkově
– ministra zemědělství ČR Mgr. Petra Gandaloviče
– ředitele Státního zemědělského intervenčního fondu Ing. Tomáše Révésze
– zástupců komoditní rady AK ČR pro obiloviny a olejniny
a po diskusi, účastníci Obilnářského fóra
Po 30-ti letém dostatku potravin v Evropě a po jejich značném přebytku posledních 15 let se situace podstatně změnila. Po rekordní sklizni v roce 2004 přišly tři relativně méně úrodné roky, kdy neúroda postihla většinu hlavních světových pěstitelů obilovin, výroba nestačila pokrýt spotřebu a zásoby obilovin ve světě se vyčerpaly.
S ekonomickým rozvojem Asie (hlavně Číny a Indie) rychle stoupá spotřeba potravin ve světě. Vyšší spotřeba spolu s výrobou energie z obnovitelných zdrojů, která odčerpává část surovin pro potraviny, vedla ke zdražování potravin na celém světě.
Na této situaci má svůj podíl viny i zemědělská politika EU a jednotlivých členských států. Pod vlivem přebytku potravin se nedrží zásobní rezervy obilovin pro vyrovnání trhu a dotační politika v poslední době všemožně omezuje výrobu a podporuje převážně jen agroenvironmentální funkci zemědělství. To vede ke snižování výroby, a tím k rozevírání nůžek mezi nabídkou a poptávkou. Změny v zemědělské politice EU a naší vlády musí pružněji reagovat na zvýšenou poptávku po potravinách ve světě a na poptávku výroby energie z obnovitelných zdrojů v souvislosti s prudkým růstem cen ropy.
V letošním roce se očekává dobrá úroda ve většině hlavních produkčních oblastí světa, tím dojde k určitému uklidnění v nabídce a poptávce obilovin a pravděpodobně se zastaví cenový růst, i když z dlouhodobého hlediska je potřeba s mírným růstem cen počítat i nadále, hlavně s ohledem na růst ceny ropy, která zvyšuje náklady ve výrobě a v dopravě.
Protože dnes ještě nejsou k dispozici přesné údaje ČSÚ o plochách osevu obilovin a řepky, lze již konstatovat, že očekávaná sklizeň bude podle stavu porostů v současné době dobrá, u obilovin lze očekávat celkovou sklizeň v rozmezí 7,2 – 7,5 mil. t a u řepky kolem 1 mil. t. Předpokládaná výše sklizně, jak obilovin tak i řepky, plně pokryje domácí spotřebu, potřebu pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů a zbytek bude potřeba vyvézt.
2. Doporučují:
– zemědělcům, producentům obilovin a řepky, připravit se na řádné ošetření a oddělené uskladnění zrna podle partií, aby dosáhli dobrého zpeněžnění podle kvality. Účelně využít domácí produkce pro zabezpečení živočišné výroby a nepřipustit další snižování stavů hospodářských zvířat, zejména monogastrů.
– vládu ČR, aby využila českého předsednictví EU k nápravě společné zemědělské politiky EU, aby podpora byla pro všechny zemědělce stejná, bez ohledu na dobu členství v EU a na velikosti farmy.
Zařazeno v AK ČR, Zemědělství