Průměrný růst mezd v EU byl osm procent
Průměrná hodinová mzda v České republice vzrostla za posledních sedm let reálně o 41 procent. Průměrný růst v zemích Evropské unie činil pouze osm procent. Vyplývá to analýzy Českého statistického úřadu (ČSÚ) k trhu práce v letech 2000-2007.
Nominálně, bez odečtení vlivu inflace, stouply průměrné hodinové mzdy v Česku od roku 2000 z 71,3 koruny na 117,4 koruny. Při přepočtu na eura je nominální růst díky dlouhodobému posilování koruny ještě vyšší (4,23 eura). Česká měna totiž posílila od roku 2000 o 28 procent.
Nejvyšší hodinové mzdy měli loni v Evropské unii Dánové. Jejich hodinová mzda tvořila 533 procent českého průměru. Po Dánsku mají největší mzdy v Irsku a Velká Británii. Naopak nejnižší průměrnou hodinovou mzdu mají stále v Bulharsku. "Tamějších 35 korun na hodinu je pouhých 30 procent českého průměru," uvádí analýza.
Ještě rychleji než v ČR roste průměrná hodinová mzda na Slovensku, díky hospodářskému poklesu se naopak situace změnila v Maďarsku. Mzdy v Polsku podle analýzy ČSÚ zrychlují a dotahují se na reálný růst v Česku.
V případě Německa stoupla hodinová mzda za sedm let o 14 procent, po odečtení inflace ovšem pouze o jedno procento. V přepočtu na koruny pak dokonce klesla o 11 procent.
"V současnosti je průměrná mzda v ČR na 25 procentech úrovně Německa. V roce 2000 to ovšem bylo pouze 14 procent," uvedl předseda ČSÚ Jan Fischer.