Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

Informace Státní veterinární správy ČR

18/11/08
smf

Zvěřina nabízená do restaurací smí být stahována a bourána jedině pod veterinárním dozorem. Zdroj: www.svscr.cz
 

Zvěřinu v kůži či peří, anebo bez?
14.11.2008
Jednoduše to lze říci tak, že prověřenou ulovenou volně žijící zvěř – zvěřinu – lze nabídnout konečnému spotřebiteli pro využití v jeho domácnosti v kůži nebo peří, přičemž je tak možné učinit i v místní maloobchodní prodejně, která zásobuje přímo konečného spotřebitele a je na území kraje, kde byla zvěř ulovena. A jen bez kůže a peří, tj. rozbouraná, se smí uvádět do tržní sítě, a jedině tak smí být nabízena i do stravovacích zařízení.

Zde je třeba dodat, že zvěřina nabízená do restaurací smí být stahována a bourána jedině pod veterinárním dozorem, musí být posouzena jako poživatelná a musí tak být označena (ovál s číslem subjektu, zkratka státu a zkratka ES, jedná-li se o podnik na území Evropského společenství). Seznam subjektů schválených k této činnosti lze nalézt na stránkách Státní veterinární správy www.svscr.cz.

Toto vše vyplývá jednak novely veterinárního zákona č. 182/2008 Sb., jednak z evropských předpisů obsažených v tzv. „hygienickém balíčku“, jde o nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 178/2002, č. 852/2004, č. 853/2004 a č. 854/2004.

Systém veterinární prohlídky pak může proběhnout následujícím způsobem. A to posoudí-li zvěřinu bezprostředně po lovu schválená proškolená osoba, že nejeví žádné známky změn, které by mohly znamenat ohrožení konzumenta, a pak nemusí být kus předložen úřednímu veterinárnímu lékaři, a takováto zvěřina může být i nabídnuta konečnému spotřebiteli. O tomto vyšetření proškolená osoba vydá prohlášení např. formou razítka na lístku o původu zvěře, s uvedením data vyšetření a jeho výsledku.

A pokud takovéto prohlášení není u zvěře přiloženo, je nutné, aby byl k úřední veterinární prohlídce předložen kus s hlavou a orgány se zajištěním jednoznačné identifikace kusu a přiložených orgánů.

Zacházení se zvěřinou, jak je kontrolována a uváděna jak do místní maloobchodní prodejny i do tržní sítě obecně, to kontrolují orgány státního veterinárního dozoru, tj. konkrétně inspektoři místně příslušných krajských veterinárních správ.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR