Nový dánský výzkum zjistil, že neexistuje žádný důkaz pro podporu argumentu, že organické potraviny jsou výživnější než potraviny vyprodukované konvenčním způsobem.
Nový výzkum publikovaný v posledním vydání časopisu společnosti Society of Chemical Industry „Journal of the Science of Food and Agriculture“zjistil, že neexistuje žádný důkaz pro podporu argumentu, že organické potraviny jsou výživnější než potraviny vypěstované s pomocí pesticidů a jiných chemikálií. Tento výzkum Dr. Susanne Bügel and kolegů z oddělení Department of Human Nutrition university v Kodani, ukazuje, že neexistuje jasný důkaz, který by podpořil obecný názor, že organické potraviny jsou pro nás lepší.
Tato studie použila tři kultivační metody, aby prozkoumala, jak zvířata živená mrkví, kapustou, zralým hrachem, jablky a brambory zachycovala minerály a stopové prvky.
První kultivační metoda sestávala z pěstování zeleniny na půdě, která měla nízký vklad živin a využívala živočišný hnůj a žádné pesticidy s výjimkou jednoho produktu schváleného pro organické hospodaření pouze na kapustu. Druhá metoda zahrnovala aplikování nízkého vkladu živin a dodání živočišného hnoje kombinovaného s pesticidy (až do množství povoleného směrnicí). Třetí metoda zahrnovala kombinaci vysokého vkladu živin prostřednictvím minerálního hnojiva a pesticidů (až do legálně povoleného množství).
Plodiny byly pěstovány na stejné nebo podobné půdě na sousedních polích ve stejné době a ve stejných povětrnostních podmínkách. Všechny byly sklizeny a ošetřeny ve stejné době. V případě organicky pěstované zeleniny, všechna byla pěstována na půdě uznané jako organicky obdělávané.
Po sklizni výsledky ukázaly, že neexistovaly žádné rozdíly v obsahu makroprvků a stopových prvků v ovoci a zelenině pěstované užitím třech různých metod.
Produkce z organicky a konvenčně pěstovaných plodin pak byla zkrmována zvířatům po dobu dvou let a byl měřen příjem a exkrece různých minerálů a stopových prvků.
Výsledky opět ukázaly, že neexistoval žádný rozdíl v retenci těchto prvků, bez ohledu na to, jak byly plodiny pěstovány.
Vedoucí výzkumu sdělila: Nebyly shledány žádné systémové rozdíly mezi pěstebními systémy, takže tato studie nepodpořila názor, že organicky pěstované potraviny obsahují více makroprvků a stopových prvků než neorganicky pěstované potraviny.
Sekretář společnosti Society of Chemical Industry´s BioResources Group Dr. Alan Baylis dodal: Moderní chemikálie pro ochranu rostlin proti plevelům, škůdcům a chorobám jsou rozsáhle testovány a přísně regulovány a minerální živiny z přirozených, přírodních nebo umělých hnojiv jsou v půdě chemicky identické. Organické plodiny jsou často méně výnosné a jejich konzumace je volba životního stylu pro ty, kdo si to mohou dovolit.