K budoucnosti zemědělské politiky EU
21/09/09
Příští čtyři roky by být měly z hlediska zemědělské politiky EU velmi napjaté. Zdroj: www.agronavigator.cz
Neoficiální jízdní řád zemědělské politiky EU
Příští čtyři roky by být měly z hlediska zemědělské politiky EU velmi napjaté.

Jaký bude další vývoj? Britská poradenská firma Anderson zveřejnila klíčové body, které ale pouze odrážejí odhady zkušených politických pozorovatelů a nejsou oficiálním jízdním řádem Evropské unie.
- Na začátku roku 2010 bude zveřejněna „Bílá kniha“ Evropské komise, která bude obsahovat finanční prognózy. Nebudou v ní uvedeny žádné formální návrhy, ale pouze půjde o popis situace a první doporučení politickým představitelům.
- V létě nebo na podzim roku 2010 předloží Evropská komise svoje návrhy k agrární politice.
- V první polovině roku 2011 předloží Komise formální návrhy jak by měly agrární politika a finanční rozpočet vypadat v období od roku 2014 do roku 2020.
- Na konci roku 2012 by měla Rada ministrů zemědělství EU a Evropský parlament schválit reformu zemědělské politiky.
- V období mezi koncem roku 2012 a polovinou roku 2013 by měli šéfové vlád a států schválit rozpočet; na tom bude také záviset jaký objem finančních prostředků bude mít zemědělství k dispozici.
Možná, že zde vznikne formální mezera, protože přímé platby by měly být hrazeny z rozpočtu následujícího roku. To znamená, že stávající systém plateb by měl platit ještě v roce 2013 a ne být ukončen již na konci roku 2012.
Poradenská firma Anderson stejně jako mnoho jiných považuje za zásadní tři podstatné změny agrární politiky EU a to přerozdělování finančních prostředků ve prospěch východoevropských zemí, výraznější zohlednění „druhého „pilíře“ a výraznější redukci prémií vázaných na plochu. Možná nedojde k žádným rychlým změnám, ale spíše se bude jednat o „klouzavý let“
Fahrplan für die Agrarpolitik
DLG-Mitteilungen, 2009, č. 8, s. 8
Zdroj: www.agronavigator.cz
Zařazeno v Aktuality, Dotace, Informace z EU