V rámci podmínek GAEC je možné vyčlenit jednu významnou část týkající se eroze, a to body 1, 2 a 3. Předpokladem pro přijetí těchto bodů je jejich aplikovatelnost a kontrolovatelnost v praxi. Z tohoto a dalších důvodů připravil VÚMOP mapu erozně ohrožených půd, které naleznete na http://ms.sowac-gis.cz/mapserv/dhtml_eroze.
Na této mapě jsou červeně vyznačeny silně ohrožené půdy, u kterých bude platnost GAEC od 1. 1. 2010. Žlutě jsou označeny půdy mírně erozně ohrožené, na kterých bude platnost GAEC od roku 2011. Zeleně jsou označeny plochy, kterých se body 1, 2 a 3 nebudou týkat a nejsou z tohoto pohledu erozně ohrožené.
Stručný návod pro hledání na mapě:
1) Mapové okno pro zobrazení GIS vrstev otevřete vlevo na liště kliknutím na odkaz: Otevření mapového okna v částí: Mapa
2) Aplikace umožňuje Vyhledávání v mapě podle katastrálních území (na liště vlevo).
3) Dále umožňuje vpravo v legendě GAEC otevřít a zapnout vrstvu: Erozní ohroženost půd ČR vodní erozí ve vztahu k nové koncepci GAEC.
4) Na pravé liště lze otevřít vrstvu Podkladové mapy a následně si vybrat jednu z nabízených vrstev od Ortofoto až po Katastrální mapy pro podkreslení.
Do konce roku by se celá tato aplikace měla odrazit do portálu Farmář v rámci Evidence půdy LPIS, což umožní pohodlnější vyhledávání i nad vrstvou půdních bloků. Stávající podoba tedy již umožňuje potřebné i když právně nezávazné informace získat, nicméně konečná verze bude až po schválení příslušné legislativy a zapracování do LPIS.