K zákresům krajinných prvků do evidence půdy LPIS
Jsou zakreslovány následující kategorie krajinných prvků: meze, terasy, travnaté údolnice, skupiny dřevin, stromořadí a solitérní dřeviny. Zdroj: www.eagri.cz
U každého zaevidovaného prvku jsou zaznamenány základní údaje, jako jsou identifikační číslo, druh, příslušnost k půdnímu bloku, výměra, vlastník, uživatel a zařazení do katastrálního území. Po provedení evidence zasílají agentury pro zemědělství a venkov „Oznámení o zaevidování krajinného prvku", jak uživatelům, tak v souladu s literou zákona i vlastníkům pozemků, na kterých byl krajinný prvek zaevidován. Veškeré informace o postupu jsou dostupné v evidenci využití půdy dle uživatelských vztahů (LPIS) a to buď prostřednictvím příslušných AZV, nebo na veřejně přístupné verzi Portálu farmáře.
Evidence krajinných prvků Vás nijak nezatíží a neznamená pro vlastníka zásadní změnu. Vlastník pozemku není povinen zaevidování krajinných prvků oznamovat katastrálnímu úřadu, ani jinému orgánu státní správy, nebo samosprávy. Informace o vlastníkovi budou automaticky ke krajinnému prvku přiřazeny dle dat v katastru nemovitostí.
§ 3aa zákona o zemědělství umožňuje za určitých podmínek poskytování podpor vázaných na plochu (jako např. SAPS, agroenvironmentální opatření, nebo LFA) i na výměru takto zaevidovaných krajinných prvků, které jsou součástí půdního bloku, popřípadě jeho dílu. Vlastní evidence krajinných prvků nemá významný vliv na povinnost zemědělců nerušit a nepoškozovat krajinné prvky v souladu s podmínkami dobrého zemědělského a environmentálního stavu (GAEC). Stejně jako v předchozích letech budou pracovníci SZIF na užívaných půdních blocích posuzovat tuto podmínku poskytování některých podpor bez ohledu na to, zda příslušné krajinné prvky jsou zaevidovány, či nikoliv.
Zařazeno v Dotace, MZe ČR - ÚZEI Praha, Zemědělství