„Ochrana půdy a boj s erozí představuje naši důležitou prioritu, proto má také zelenou hledání takových nástrojů, které dokážou tomuto negativnímu fenoménu účelně čelit. Právě opatření, která zajistí bezproblémové pěstování zemědělských plodin i v místech ohrožených erozí, jsou pro naše zemědělství klíčová. Tímto bych chtěl všechny české zemědělce vyzvat, aby se seznámili se současnými doporučeními, která jsou uvedena v protierozní kuchařce,“ zdůraznil ministr zemědělství Ivan Fuksa.
Výzkum procesů eroze patří k tradičním oborům v rámci působnosti VÚMOP. „K tomuto účelu jsou využívané především výzkumné plochy, kde se zkoumají erozní procesy při pěstování ověřovaných plodin s využitím rozdílných technologií. Ověřují se ale například také možnosti úprav půdních vlastností, včetně rekultivací již degradovaných půd,“ řekl Jiří Hladík, ředitel VÚMOP.

Inovací simulátoru deště a vydáním Příručky ochrany proti vodní erozi však boj proti erozi půdy nekončí. „V roce 2012 bude ověřována protierozní účinnost technologie odkameňování, podrývání, pěstování širokořádkových plodin do rozteče 45 cm a další technologie. V letošním roce jsme spustili projekt monitoringu eroze, jehož cílem je získávat průběžně aktuální informace o erozi, a zajistit tak nezbytnou zpětnou vazbu,“ doplnil Ivan Novotný, náměstek pro půdní službu a informatiku VÚMOP.
Ministerstvo zemědělství a VÚMOP vydává na základě výsledků výzkumu zmíněnou protierozní kuchařku. Jejím cílem je poskytnout maximum informací týkající se problematiky eroze půdy, hospodaření na erozně ohrožených půdách i praktické rady, jak úspěšně hospodařit v souladu se standardy Dobrého zemědělského a environmentálního stavu.
Radek Ležatka, ředitel Odboru komunikace MZe