Zkušební doba po novele zákoníku práce
31.1.2012, JUDr. Vladimír Treybal, Zdroj: Verlag Dashöfer
Novela zákoníku práce s účinnosti od 1. 1. 2012 zavedla možnost sjednávat delší zkušební dobu s vedoucími zaměstnanci.
Úplné znění
§ 35
Zkušební doba
- (1) Je-li sjednána zkušební doba, nesmí být delší než
- 3 měsíce po sobě jdoucí ode dne vzniku pracovního poměru (§ 36),
- 6 měsíců po sobě jdoucích ode dne vzniku pracovního poměru (§ 36) u vedoucího zaměstnance.
- (2) Zkušební dobu je možné sjednat rovněž v souvislosti se jmenováním na vedoucí pracovní místo (§ 33 odst. 3).
- (3) Zkušební dobu je možné sjednat nejpozději v den, který byl sjednán jako den nástupu do práce nebo v den, který byl uveden jako den jmenování na pracovní místo vedoucího zaměstnance.
- (4) Sjednaná zkušební doba nesmí být dodatečně prodlužována. O dobu celodenních překážek v práci, pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, a o dobu celodenní dovolené se však zkušební doba prodlužuje.
- (5) Zkušební doba nesmí být sjednána delší než je polovina sjednané doby trvání pracovního poměru.
- (6) Zkušební doba musí být sjednána písemně.
Ustanovení související
- Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění
- § 18 – neplatnost právních úkonů
- § 33 – založení pracovního poměru
- § 34 – náležitosti pracovní smlouvy
- § 39 – pracovní poměr na dobu určitou
- § 66 – zrušení pracovního poměru ve zkušební době
- § 191-210 – překážky v práci
- § 310 – zkušební doba v souvislosti s konkurenční doložkou
Komentář
Zákoník práce nezná institut tzv. práce na zkoušku, který zná například německý zákoník práce. V praxi se proto velice často volí uzavření pracovního poměru na dobu určitou podle § 39 ZP. Výhodou uzavření pracovního poměru na dobu určitou s nově nastupujícím zaměstnancem je jistota trvání pracovního poměru po sjednanou dobu. Naproti tomu sjednání zkušební doby umožňuje zcela jednoduché rozvázání pracovního poměru zaměstnavatelem/zaměstnancem v počátečním stadiu jeho existence, pokud sjednaný pracovní poměr účastníkům nevyhovuje.
Pokud by zkušební doba byla sjednána delší, než umožňuje zákon nemá to za následek neplatnost ujednání o zkušební době. Neplatné bude pouze ujednání o té části zkušební doby, která překračuje maximální hranici. Pokud by došlo k pozdějšímu prodloužení zkušební doby, bylo by toto ujednání neplatné. Zkušební doba se však ze zákona prodlužuje o dny celodenních překážek v práci a dovolené. Délka zkušební doby se může lišit podle toho, s kým ji zaměstnavatel sjednává – s vedoucími zaměstnanci lze sjednat nejvýše šest měsíců, s ostatními nejvýše tři měsíce. U pracovních poměrů sjednávaných na dobu určitou nesmí sjednaná zkušební doba přesáhnout polovinu doby sjednané pro trvání pracovního poměru.
Počítání zkušební doby
Zkušební doba může být sjednána i na kratší dobu než stanoví zákon jako maximální. Je v zájmu obou účastníků pracovněprávního vztahu, aby konec běhu zkušební doby byl sjednán přesně – nejlépe uvedením konkrétního kalendářního dne. Podle § 66 ZP nemůže zaměstnavatel ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 21 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance. Platnost tohoto ustanovení skončí 31. prosince 2013.
Rozdíly ve srovnání s původní úpravou
Ustanovení § 35, ve kterém jsou upraveny podmínky sjednání zkušební doby, bylo novelou ZP s účinností od 1. 1. 2012 doplněno a zpřesněno v souladu s potřebami praxe. Významné je zejména doplnění možnosti sjednávat delší zkušební dobu s vedoucími zaměstnanci, ke kterému vedly požadavky zaměstnavatelů poukazujících na vyšší nároky kladené na tyto zaměstnance a tedy i na delší dobu potřebnou k tomu, aby poznali vedoucího zaměstnance s hlediska jeho schopností k řídící činnosti.
Příklady
Zaměstnanec nastoupil do zaměstnání 1. října a 5. října mu byla předložena k podpisu pracovní smlouva se zkušební dobou na 3 měsíce. Sjednání zkušební doby je však v tomto případě neplatné, protože podle § 35 odst. 3 je možno sjednat zkušební dobu nejpozději v den, který byl sjednán jako den nástupu do práce. U vedoucích zaměstnanců lze zkušební dobu pak možno sjednat nejpozději v den, kdy vstoupí v platnost jeho jmenování na vedoucí místo.
Judikatura
NS ČR 21 Cdo 127/2001
Sjednají-li účastníci zkušební dobu v rozporu s ustanovením § 31 odst. 1 zákoníku práce(nyní § 35 odst. 1 ZP) delší než tři měsíce, nebo neurčí-li účastníci při sjednání zkušební doby délku, činí zkušební doba tři měsíce ode dne vzniku pracovního poměru.