Hejtman se postaví za zachování pošt na venkově
Hejtman Martin Netolický přijal dnes ve své kanceláři čtyři zástupce z Krajské rady Sdružení místních samospráv České republiky, aby jednali o zachování pošt na venkově. A dočkali se pochopení. „V nebližších dnech zašlu dopis s argumenty hovořícími pro zachování pošt na menších obcích řediteli Českého telekomunikačního úřadu, neboť tato instituce množství pošt reguluje. Dopis rovněž obdrží ředitel České pošty a ministr vnitra. O tomto problému budu příští týden hovořit s kolegy také na jednání Asociace krajů České republiky,“ uvedl hejtman Netolický.
Podle tajemníka SMS ČR Tomáše Chmely je problém v zákonné úpravě, která navýšila požadovanou minimální vzdálenost jednotlivých pošt mezi sebou z 2,6 kilometrů na deset kilometrů. „ Sdružení místních samospráv odhaduje, že by mohlo dojít ke zrušení až jedné čtvrtiny existujících pošt. To se může velmi negativně promítnout do života lidí na venkově nejenom v Pardubickém kraji. Pošta je vedle obecního úřadu, fary a školy základem fungování každé obce,“ řekl hejtman Netolický.
Zástupci obcí navíc argumentují tím, že v řadě případů poskytují poště symbolické nájemné. „V některých případech pošty sídlí prakticky zdarma v budovách obecních úřadů. Problém tedy není ani tak v ekonomice provozu, nemohu se zbavit dojmu, že se jedná spíše o politické rozhodnutí. Pošta omezuje provozní dobu a pak argumentuje tím, že tam chodí méně lidí,“ vysvětlila starostka Morašic Hana Štěpánová. Zejména starší a handicapování občané se mohou jen obtížně dostat na poštu vzdálenou deset kilometrů. „Pošty jsou na malých obcích pro řadu lidí jedinou možností, jak si vybrat peníze. Tuto službu pošta historicky prosazovala a nyní by se od toho mělo ustupovat? To se mi nelíbí. Řada obcí navíc nemá na svém území bankomat. Lidé tak nebudou mít žádnou alternativu, kde peníze vybrat. Venkovské obce se pochopitelně obávají toho, že lidé nucení vybírat peníze jinde, budou nakupovat tam na úkor místních prodejen,“ upozornil na ekonomickou stránku věci hejtman.