K hnojení kompostem ve zranitelné oblasti
Informace z VÚRV Praha.
Dotaz: Existují nějaká omezení pro hnojení kompostem ve zranitelné oblastí?
Odpověď (Kozlovská): Kompost je organické hnojivo vyrobené z organických zbytků (rostlinného nebo živočišného původu) aerobní fermentací.
- Pokud se jedná o hnojivo nakoupené, mělo by být registrované u ÚKZÚZ a vybavené příbalovým letákem s uvedením obsahu živin, poměru C:N nebo obsahu spalitelných látek.
- Pokud je toto hnojivo vyrobené na farmě pro vlastní účely ze statkových hnojiv, nemusí být registrované. Obsahy živin jsou v tomto případě normativně uvedené ve vyhlášce č. 377/2013 Sb.
- Především se jedná o dodržení období zákazu hnojení, které je stanoveno pro hnojiva s pomalu uvolnitelným dusíkem od 15. 12. – 28. 2. (případně 1. 6. – 31. 7., pokud následuje až jarní plodina).
- Obsah dusíku obsažený v kompostu se započítává do limitu následné plodiny, a to při započtení využitelného dusíku ve výši 30 %.
- Dusík obsažený v kompostu se započítává do limitu 170 kg/ha zemědělské půdy v průměru zemědělského podniku (započteno ve statkových, organických a organominerálních hnojivech).
- Kompost lze uložit na zemědělskou půdu před jeho použitím, a to za podmínek stanovených v nařízení vlády č. 262/2012 Sb., a za podmínek uvedených v havarijním plánu (dle nařízení vlády č. 450/2005 Sb.)
- nejdéle po dobu 12 měsíců,
- na stejném místě lze uložit kompost následně až pátým rokem,
- pouze na místě vhodném k uložení a schváleném v havarijním plánu
- minimálně 50 m od útvaru povrchových vod
- na půdě, která není
- meliorovaná
- lehká písčitá
- zamokřená
- náchylná k erozi
Zařazeno v ochrana vod, Poradenství, Zemědělství