Největší změna pro podnikatele za dvě desetiletí? Zavedení registračních pokladen
Největší změna pro podnikatele za dvě desetiletí? Zavedení registračních pokladen
"My naopak pro ministerstvo připravujeme testovací vzorek desítek maloobchodů a restaurací, kde můžeme odchytat všechny mouchy. Ale musím říci, že ministr Andrej Babiš je docela vstřícný a na celonárodní Matějské pouti nelpí," dodává Havlíček.
Jiné skupiny podnikatelů kritizují vládu za to, že pokladny již nebyly zavedené dávno. Nepoctiví živnostníci totiž mohou nerušeně podvádět na daních, a mají tak již dvě desetiletí výraznou konkurenční výhody oproti podnikatelům, kteří daně poctivě platí.
„Je pravdou, že v poslední době vzrůstá poptávka ze strany některých podnikatelských subjektů, např. v rámci Svazu obchodu a cestovního ruchu. Hlavně proto, že některými podnikateli, např. v oblasti obchodu, pohostinství a cestovního ruchu, jsou kráceny příjmy, a to především u hotovostních plateb. Tito podnikatelé se nestávají plátci DPH, přestože by měli,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.
"Stejně tak odmítám jakoukoliv formu placeného bonzování a ani na minutu neberu argument, že je to účinné a v Americe běžné. Možná účinné, možná běžné, ale nic to nemění na tom, že zvrhlé,“ dodává.
Loterie funguje například na Slovensku. Díky slosování účtenek s možností výhry může stát prověřovat, zda živnostníci přiznávají veškeré příjmy. Právě možnost vyhrát až čtvrt milionu korun motivuje slovenské zákazníky, aby svoje účtenky do loterie registrovali.
, opačné stanovisko zastává 41 procent podnikových manažerů. Slovensko spustilo účtenkovou loterii loni na podzim. Šance na výhru v podobě finančních a věcných cen motivovala asi 450 000 lidí, kteří za sedm měsíců od spuštění přihlásili do loterie 59 milionů účtenek.Zařazeno v Aktuality, daně a účetnictví, Poradenství