Období vegetačního klidu je u konce, upozorňuje MŽP. S kácením dřevin raději počkejte do podzimu
v:* {behavior:url(#default#VML);}
o:* {behavior:url(#default#VML);}
w:* {behavior:url(#default#VML);}
.shape {behavior:url(#default#VML);}
Po letošní mírné zimě přišlo, jak dokládá i ČHMÚ, několik rekordně teplých dnů. Stromy se připravují na olistění a rozkvět, ptáci začínají hnízdit. Krátí se tím čas útlumu fyziologických a ekologických funkcí dřevin, který trvá zhruba od začátku listopadu do konce března, pochopitelně s ohledem na nadmořskou výšku místa a další charakteristiky konkrétní lokality.
V souladu s ustanovením Vyhlášky č. 189/2013 Sb., o ochraně dřevin a povolování jejich kácení je s ohledem na životní prostředí doporučeno provádět kácení dřevin zpravidla v období jejich vegetačního klidu.
Obce, správci komunikací i všichni, kteří mají v plánu kácení dřevin, by toto měli vzít na vědomí, aby nedošlo ke zbytečným škodám na životním prostředí.
Současně připomínáme nové podmínky povolování kácení, které platí od loňského listopadu. Nově je možné kácet bez povolení ovocné dřeviny i u rekreačních objektů a v zahrádkářských koloniích, a to bez povolení. Naopak ostatní dřeviny s obvodem kmene větším než 80 centimetrů ve výšce 130 centimetrů budou potřebovat povolení. O povolení kácení neovocné dřeviny je zapotřebí žádat u orgánu ochrany přírody (obecní či městský úřad), a to pro pokácení stromů s obvodem kmene větším než 80 centimetrů ve výšce 130 centimetrů.