Rostlinolékařský portál
Informace ÚKZÚZ.
RL portál poskytuje informace především profesionálním uživatelům přípravků na ochranu rostlin (POR), pro které je uplatňování IOR od 1. ledna 2014 povinné. Přehled těchto informací slouží jako doporučení pro uplatňování obecných zásad IOR daných vyhláškou č. 205/2012 Sb., o obecných zásadách IOR. V současné době zde uživatelé naleznou aktuální poznatky v ochraně rostlin, a to v podobě elektronických metodických příruček, které jsou propojeny s Registrem přípravků na ochranu rostlin a s fotografiemi škodlivých činitelů. Tímto vzájemným propojením tak systém zůstává „živý“, čímž umožňuje snadnou aktualizaci veškerých dat, např. nově registrovaných POR, ale i nových poznatků ve vědě a výzkumu.
Vhodné prostředí pro práci s RL portálem
Pro zajištění správných funkcí RL portálu doporučujeme používat aktuální verze internetových prohlížečů Google Chrome nebo Mozilla Firefox. Pokud chcete i nadále používat Internet Explorer (IE), budete potřebovat alespoň verzi 11 (aktuální podporovaná verze ve Windows 7 a 8). Ve Windows 10 doporučujeme používat raději nástupce Internet Exploreru, který se jmenuje EDGE (i když IE 11 je také přítomen).
Metodiky IOR pro polní plodiny, vydané v roce 2013 rovněž tiskem pod názvem Metodická příručka integrované ochrany rostlin proti chorobám, škůdcům a plevelům, zpracoval široký kolektiv autorů ze zemědělských výzkumných ústavů, zemědělských univerzit, státní správy i ČSR. Texty vydané Českou společností rostlinolékařskou jsou na RL portále rozšířeny o popisy a vyobrazení škodlivých organizmů (ŠO) a především o aktuální povolené přípravky na ochranu rostlin, které se u jednotlivých ŠO automaticky zobrazují v podobě tzv. „Semaforu přípravků“.
Míra vlivu přípravků na jednotlivé složky životního prostředí je vyjádřena trojbarevnou stupnicí (zelená, žlutá, červená). Riziko a nebezpečnost jsou v povolovacím procesu vyhodnoceny na základě vědeckých studií předložených žadatelem. Je-li riziko vyšší, než stanovují harmonizovaná kritéria, stanoví se omezující opatření, která riziko sníží na přijatelnou úroveň. Právě tato opatření (v případě nebezpečnosti varování), ve formě standardizovaných vět, jsou použita k zařazení jednotlivých přípravků do tří barevných skupin.
Červená skupina představuje přípravky s výraznými opatřeními pro snížení rizika, jejichž nedodržení může vést k významnému ohrožení příslušné složky životního prostředí nebo zdraví lidí – v tištěné verzi písmeno „C“.
Skupina žlutá je zastoupena přípravky, jejichž povolení a používání je rovněž podmíněno snížením rizika prostřednictvím omezujícího opatření nebo varovné věty, avšak toto omezení je spojeno se střední mírou rizika – v tištěné verzi písmeno „B“.
U přípravků ze zelené skupiny není nutné riziko při použití významně snižovat prostřednictvím ochranných opatření – v tištěné verzi písmeno „A“.
Pokud je u některé vlastnosti bílá barva, znamená to, že u přípravku dosud nebylo provedeno přehodnocení v souladu s kritérii a postupy, platnými v současné době. U této bílé skupiny mohou být z minulosti uvedeny některé dříve používané varovné věty, jež ale nejsou podle současných právních předpisů spojeny s dalšími povinnostmi při použití.
Semafor přípravků je přímo napojen na stávající Registr POR, čímž je zajištěna rychlá orientace uživatele. Metodické texty pro ostatní plodiny (chmel, ovocné dřeviny, réva a zelenina) jsou ve fázi příprav. Smyslem zveřejnění těchto dílčích nekompletních informací je umožnit uživatelům přístup k semaforu přípravků i v těchto plodinách.
V současné době je snaha převést do prostředí Rostlinolékařského portálu i další zdroje informací: mapy výskytu škodlivých organismů, monitorování letu mšic, nálety škůdců do světelných lapačů, prognóza výskytu plísně bramboru, prognóza výskytu mšic a riziko šíření BYDV. Všechny výše uvedené aplikace, bez ohledu na jejich přítomnost na RL portálu, jsou přístupné na stránce Domů pod volbou Rychlý start.
Zároveň se na vás obracíme s prosbou ohledně doplnění naší fotogalerie. Vzhledem k tomu, že se nám zatím nepodařilo zajistit vyobrazení všech škodlivých organismů zahrnutých v Metodikách IOR a máme zde prázdná místa, velmi bychom ocenili, pokud byste nám s vyplněním těchto míst pomohli. Máte-li tedy nějaké kvalitnější fotografie ŠO či abionóz, které v našich metodikách chybí a byli byste ochotni je poskytnout, neváhejte nás rovněž kontaktovat.
Doufáme, že RL portál vám bude dobrým pomocníkem a najdete na něm odpovědi na většinu svých otázek souvisejících s ochranou rostlin.
Ing. Jakub Beránek, Ph.D. (jakub.beranek@ukzuz.cz)- problematika škůdců
RNDr. Jan Juroch (jan.juroch@ukzuz.cz) – problematika chorob
Mgr. Martina Sojneková (martina.sojnekova@ukzuz.cz) – problematika zaplevelení, editace textů (plodiny a plevele)
Ing. Štěpánka Radová, Ph.D. (stepanka.radova@ukzuz.cz) – integrovaná ochrana rostlin
Mgr. Michal Perutka (michal.perutka@ukzuz.cz) – vývoj portálu a jeho technická správa
Zařazeno v Aktuality, Informace SRS, SVS, ČIŽP, ÚKZÚZ, Poradenství