Na území Evropské unie se objevil mor malých přežvýkavců
Na území Evropské unie se objevil mor malých přežvýkavců
Na území Evropské unie se v uplynulém týdnu poprvé objevila nebezpečná nákaza zvířat – mor malých přežvýkavců. Dvě ohniska byla postupně potvrzena na území Bulharska blízko hranic s Tureckem, kde se nemoc dlouhodobě vyskytuje. Infekce není nebezpečná pro člověka. Nejvíce vnímavé k nákaze jsou kozy a ovce, pro které může být smrtelná. Státní veterinární správa (SVS) proto upozorňuje chovatele a obchodníky na možná rizika zavlečení nákazy do českých chovů. Těm lze předejít především důsledným dodržováním zásad biologické bezpečnosti.
První ohnisko na území EU bylo potvrzeno 23. června na třech hospodářstvích v bulharském regionu Yambol, zhruba 10 km od tureckých hranic. Tamní dozorové orgány již nařídili utracení všech vnímavých zvířat v chovech a vymezení ochranných pásem. Evropská komise nařídila zákaz vývozu malých přežvýkavců a produktů z nich z celého regionu Yambol. Dalším zasaženým chovem je farma se 160 ovcemi a kozami nacházející se v regionu Burgas, opět v blízkosti hranic s Tureckem. Toto ohnisko bylo potvrzeno ve čtvrtek 28. června.
V souvislosti se změnou nákazové situace v Bulharsku SVS zdůrazňuje nutnost opatrnosti zejména při nákupu zvířat ze zahraničí a všech přesunech.
„Bezpečný je pouze nákup zdravých zvířat z oblastí a z chovů se známou nákazovou situací. V případě transportu zvířat je potřeba plánovat cestu tak, aby trasa pokud možno nevedla lokalitami s výskytem nákazy,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. „V této souvislosti je na místě i důsledné čištění a dezinfekce všech dopravních prostředků pro přesun zvířat, které vozí skot či jiná zvířata, přes území Bulharska,“ dodal.
Pokud jde o tuzemské chovy, je třeba důsledně dodržovat zásady biologické bezpečnosti. Ta spočívá mimo jiné v používání předepsaných ochranných obleků a pomůcek. Zejména u osob, které navštěvují chovy například za účelem nákupu zvířat či zprostředkování jejich vývozu do zahraničí, je pak na místě požadovat potvrzení o tom, že nebyly v kontaktu se zvířaty v chovech na územích, kde se nákaza vyskytuje či v chovech s neznámou nákazovou situací. Popsaná pravidla budou součástí mimořádných veterinárních opatření, která v současnosti SVS připravuje.
Původcem moru malých přežvýkavců je RNA virus z čeledi Paramyxoviridae, rodu Morbillivirus. Virus je příbuzný viru moru skotu, spalniček a psinky. Projevuje se horečkou, anorexií, zánětlivě nekrotickými ložisky v dutině ústní, průjmy, záněty plic a úhyny postižených zvířat. Z hospodářských zvířat jsou nejvíce vnímavým druhem vůči této nákaze kozy, v menší míře ovce. Infekce se může vyskytnout u volně žijících přežvýkavců chovaných v zajetí a u velbloudů. K přenosu infekce dochází především inhalační cestou, přímým kontaktem zdravých a nemocných zvířat. Úmrtnost se může pohybovat mezi 50 – 100 procenty. Nákaza se vyskytuje v řadě asijských a afrických zemí.
Více informaci k problematice této nákazy naleznete na webu SVS.
Zařazeno v Aktuality, Bezpečnost a kvalita potravin, Poradenství