SZIF vydává rozhodnutí na Ošetřování travních porostů
Informace SZIF
Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), který administruje zemědělské dotace, začal vydávat rozhodnutí na Ošetřování travních porostů. Jedná se o podopatření Agroenvironmentálně-klimatického opatření. O tuto podporu požádalo přes 12,5 tisíce zemědělců, mezi které budou rozděleny téměř 3 miliardy korun.
Dotace na Agroenvironmentálně-klimatické opatření (AEKO) je součástí Programu rozvoje venkova. Motivuje zemědělce k ochraně a zlepšení životního prostředí na zemědělské půdě. Ošetřování travních porostů je jedním z podopatření AEKO. Dělí se na základní titul, cílený na údržbu travních porostů ve volné krajině, a na tzv. „nadstavbové tituly“ zaměřené na údržbu cenných stanovišť na travních porostech ve zvláště chráněných územích a v oblastech soustavy Natura 2000. Prostřednictvím Jednotné žádosti 2018 si o Ošetřování travních porostů zažádalo 12,5 tisíce zemědělců, mezi které bude rozděleno 2,83 miliardy korun.
Součástí AEKO jsou mimo Ošetřování travních porostů také další podopatření: Integrovaná produkce ovoce, zeleniny a jahodníku, révy vinné, Zatravňování orné půdy, Ochrana čejky chocholaté, Zatravňování drah soustředěného odtoku a Biopásy. Rozhodnutí k těmto podporám začne SZIF vydávat podle harmonogramu v průběhu března, poslední v rámci AEKO přijdou na řadu Biopásy, a to od 2. května.
Přehled sazeb pro jednotlivé kategorie (tituly) v podopatření Ošetřování travních porostů uvádí Příručka pro žadatele 2018, která je k dispozici na webových stránkách www.szif.cz.
Pro výplatu uvedené podpory je nezbytné, aby rozhodnutí nabylo právní moci. Doporučujeme žadatelům, aby pro urychlení výplat využili možnosti vzdání se práva odvolání. Upozorňujeme žadatele, že vzdání se práva odvolání je nutné podat až po obdržení rozhodnutí. Formulář „Prohlášení o vzdání se práva odvolání“ je k dispozici na webových stránkách www.szif.cz / JEDNOTNÁ ŽÁDOST, v sekci „Ke stažení“, ve složce Jednotná žádost.
Tento formulář lze podat jedním z následujících způsobů:
1. prostřednictvím Portálu farmáře 2. přes datovou schránku 3. osobně na místně příslušném regionálním pracovišti SZIF 4. poštou 5. e-mailem, ale pouze s uznávaným elektronickým podpisem.
V případě dotazů se žadatelé mohou obrátit na infolinku SZIF prostřednictvím telefonního čísla: 222 871 871 nebo e-mailu: info@szif.cz.
Zařazeno v Aktuality, Cross compliance, Informace SZIF, Zemědělství - Pardubický kraj