Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

Evropě a Severní Americe se podařilo v posledních letech omezit dopady zemědělství a lesnictví na životní prostředí

18/03/19

Vědci varují, že v budoucnu kvůli zemědělství a lesnictví vyhyne na 120 druhů ptáků. Za posledních deset let se počet ohrožených druhů ptáků zvýšil o 7 procent. Mezinárodní tým vědců zkoumal vymírání ptáků v souvislosti se ztrátou biodiverzity. Zjistili, že rozmanitost druhů rostlin a zvířat v určitém prostředí má spojitost se zemědělským a lesnickým průmyslem a výrobou potravin, uvádí agentura Reuters. […]

Vědci varují, že v budoucnu kvůli zemědělství a lesnictví vyhyne na 120 druhů ptáků. Za posledních deset let se počet ohrožených druhů ptáků zvýšil o 7 procent. Mezinárodní tým vědců zkoumal vymírání ptáků v souvislosti se ztrátou biodiverzity. Zjistili, že rozmanitost druhů rostlin a zvířat v určitém prostředí má spojitost se zemědělským a lesnickým průmyslem a výrobou potravin, uvádí agentura Reuters. Mezi ohrožené druhy aktuálně patří například hrdlička divoká nebo ara škraboškový.

Experti ve výzkumné zprávě zveřejněné v odborném časopise Nature Ecology and Evolution uvádí, že nejvíce ohrožuje ptáky chov dobytka. Riziko se ale také zvyšuje v oblasti pěstování olejnatých plodin, jako jsou palmy nebo sója.

Důvodem je rozsáhlé odlesňování a přeměna půdy na zemědělskou. Ptáci tím ztrácí své přirozené prostředí pro hnízdění a jsou nuceni se přesouvat. Během posledních 400 let podle vědců v důsledku zemědělské aktivity zmizelo až 140 druhů ptáků.

„Otázka ztráty biodiverzity nemůže být řešena bez přiznání odpovědnosti, to znamená bez lidí, kteří převezmou odpovědnost za zboží, které kupují v supermarketu,“ řekl jeden z autorů studie Henrique Pereira z výzkumného ústavu v Lipsku agentuře Reuters. Větší a větší poptávka po potravinách jen zvětšuje dopady na životní prostředí.

Výjimku podle studie tvoří v současnosti jen Evropa a Severní Amerika. Na obou kontinentech se podařilo v posledních letech omezit dopady zemědělství a lesnictví na životní prostředí. Nejrozsáhlejší ztrátu biodiverzity vědci zaznamenali v Jižní a Střední Americe, Africe a Asii.

Vědci skrze svou studii apelují na jednotlivé vlády, aby přijaly zodpovědnost za vzniklou situaci a podporovaly technologie a postupy, které jsou šetrné k životnímu prostředí.

Zdroj:www.seznamzpravy.cz – Valerie Dvořáková

Zařazeno v Aktuality, Obce a venkov, Venkov