Přestože nová úprava poukazů v zákoně o DPH není doposud schválena, již vzniká řada otázek ohledně aplikace této úpravy.
Zásadní rozdíl může vznikat v případě, kdy se podle nové úpravy, která nabýt účinnosti v průběhu roku 2019, převod listiny bude považovat za převod jednoúčelového poukazu. V okamžiku jeho dodání se považuje za uskutečněné plnění, k jehož odběru poukaz opravňuje.
Příklad:
Masážní studio vydá poukazy na masáže. Jejich koupí v srpnu 2019 (předpokládáme, že již bude novela účinná) dojde k DUZP u masážních služeb. Následné poskytnutí masáže v listopadu 2019, které bude uhrazeno poukazem, již nebude z hlediska DPH relevantní (DUZP již nastalo, DPH byla přiznána).
Otazníky vyvolává například dodání tzv. stravenek. Ty zpravidla umožňují jednak odběr stravovacích služeb, jednak zakoupení potravin. Podle současné úpravy podléhají obě tyto položky první snížené sazbě daně 15 %. Pokud by tedy stravenka byla poukazem, pak mohou nastávat situace, kdy je jeden subjekt odkoupí za nominální hodnotu a uplatní nárok na odpočet, následně jsou tyto stravenky dodávány za cenu výrazně pod nominální hodnotou jiným subjektům. Otázkou tedy je, zda stravenka není spíše jen platebním prostředkem, který režimu poukazů nepodléhá.
Další otázky vzbuzuje uplatnění DPH při dodání zboží na základě poukazů, pokud je zboží dodáváno mimo ČR, např. do jiného členského státu.