„Navrhl jsem, aby v prvních letech měly členské státy v případě potřeby možnost flexibilně upravovat své národní programy a nebyly za to sankcionovány. Pokud uvidíme, že původní cíle není možné z objektivních důvodů splnit, chceme mít možnost změnit národní programy,“ uvedl ministr Toman.
Ministr zemědělství zároveň zopakoval svůj dřívější požadavek, aby Evropská komise začala co nejdříve připravovat nastavení přechodného období.
„Musíme zajistit, aby přechod na novou SZP byl plynulý, a to jak po finanční stránce, tak kvůli požadavkům, které by měli naši zemědělci plnit,“ řekl Toman.
Česká republika bude muset v příštích letech obnovit rozsáhlá území postižená kůrovcovou kalamitou. Ministr Toman proto vyzval Evropskou komisi, aby zjednodušila schvalování národních podpor.
Dalším tématem bylo budoucí nastavení Evropského námořního a rybářského fondu. Ministři zemí EU se vyslovili pro další zjednodušování pravidel a vyšší flexibilitu pro členské státy. Ministr Toman podpořil navýšení investic do sladkovodní akvakultury a vyzval k silnější podpoře mladých a začínajících producentů.
K dalším tématům setkání Rady pro zemědělství a rybářství patřil aktuální stav obchodních dohod o zemědělských produktech a situace na trhu s ovocem. Ministři zemědělství diskutovali také o příspěvku zemědělství a lesnictví ke snižování dopadu klimatické změny.