Virové nanopesticidy by mohly účinně chránit plodiny v půdě
Představte si technologii, která dostane pesticidy do hlubších vrstev půdy. Tím se pesticidy stanou mnohem účinnějšími v boji proti škůdcům v půdě, a zároveň poklesne jejich negativní vliv na životní prostředí. Američtí výzkumníci z University of California San Diego a Case Western Reserve University právě takovou technologii vyvíjejí. Nedávno učinili velký krok vpřed, když zjistili, že biologické nanočástice v podobě […]
Představte si technologii, která dostane pesticidy do hlubších vrstev půdy. Tím se pesticidy stanou mnohem účinnějšími v boji proti škůdcům v půdě, a zároveň poklesne jejich negativní vliv na životní prostředí.
Američtí výzkumníci z University of California San Diego a Case Western Reserve University právě takovou technologii vyvíjejí. Nedávno učinili velký krok vpřed, když zjistili, že biologické nanočástice v podobě rostlinných virů mohou dostat molekuly pesticidu hlouběji do půdy, kam se jinak pesticidy dostávají jen velmi obtížně.
Jejich výzkum by mohl pomoci farmářům bojovat úspěšněji a s menším množstvím pesticidů proti obtížným škůdcům, jako jsou například parazitické hlístice. Ty škodí na kořenech plodin hluboko v půdě.
Podle vedoucí výzkumu, nanoinženýrky Nicole Steinmetz z University of California San Diego, zní poněkud zvláštně, že by rostlinné viry mohly podporovat zdraví plodin. Ale nanotechnologie dovedou leccos. V poslední době se ukazuje, že rostlinné viry jsou výtečné na transportování molekul pesticidů. Je to podobné, jako když v medicíně nanočástice dopravují léky přímo na místo určení a snižují tím zátěž, jako často agresivní léčiva představují pro pacienta.
V experimentech si nejlépe vedl virus z okruhu viru tabákové mozaiky TMGMV (Tobacco mild green mosaic virus), který porazil všechny ostatní typy virů či dalších nanočástic. Částice viru TMGMV dostanou náklad až do hloubky 30 centimetrů. Steinmetzová a její tým teď testují částice tohoto viru s molekulami pesticidu. V dohledné době chtějí zahájit experimenty s virovými nanopesticidy v terénu.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Více informací najdete zde:
Zdroj článku: Gate2Biotech
Zařazeno v Rostlinná výroba, Zemědělství