„Změny, které v lesním zákoně navrhujeme, jsou velmi důležité. Především umožní výplatu dotací vlastníkům nestátních lesů, aby zvládli překonat následky kůrovcové kalamity. Zákon jednoznačně upravuje povinnosti odborných lesních hospodářů včetně možnosti odejmout jim licenci například v případě, že nekonají potřebné kroky proti šíření kalamity. Musíme si uvědomit, že odborní lesní hospodáři jsou první, kteří signalizují kůrovcové ohrožení a navrhují opatření. Samozřejmě jsme připraveni jednat o dalších úpravách, ale momentálně je potřeba dotáhnout alespoň tuto část,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.
K nejdůležitějším povinnostem odborných lesních hospodářů, jejichž činnost hradí stát, patří sledovat stav lesa a výskyt škodlivých činitelů, navrhovat následná opatření či vhodný způsob obnovy lesa nebo upozorňovat vlastníka lesa na případy, kdy svou činností porušuje stanovené povinnosti. Zákon také umožní odejmout hospodáři licenci v případě, že své povinnosti neplní.
Cílem novely zákona o SPÚ je především zakotvit přednost státu při převodu pozemku z rezervy určené pro rozvojové programy státu, pokud souběžně vznesou nároky na tento pozemek další subjekty. Novela také zpřesní způsob oceňování majetku, kdy všechny pozemky budou směňovány za cenu obvyklou, a zruší možnost sjednání splátkového režimu. V rámci novely dochází také ke změně zákona o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku. Nově bude možné nabízet náhradní pozemek restituentům ve veřejné nabídce opakovaně, až třikrát.
Změní se také zákon o pokutách a kaucích za nedodržování zákonů upravujících transformaci zemědělských družstev a nápravu majetkových křivd ve vlastnických vztazích k půdě a dalšímu zemědělskému majetku.
Novelu lesního zákona schválila vláda letos v únoru a dnes v Poslanecké sněmovně prošla druhým čtením. Zákon o Státním pozemkovém úřadu byl vládou schválen v lednu a nyní ve třetím čtení Poslaneckou sněmovnou.