Prognóza výskytu růžovění klasů (fuzarióz) v porostech pšenice
Zdroj: ÚKZÚZ
Hodnocení podmínek pro výskyt choroby probíhá ideálně v době plného květu (65 BBCH), přičemž stále platí, že riziko infekce mohou ovlivnit podmínky v závěru pěstebního období a při sklizni (poléhání porostu, pozdní sklizeň za vlhka, či podmínky při skladování). Pěstitel by tak měl brát v potaz nejen podmínky v době květu pšenice, ale též podmínky v závěru pěstební sezóny, včetně zajištění vhodných podmínek při skladování zrna.
Kritickým obdobím pro napadení klasů je kvetení. Podmínkou infekce je vysoká vlhkost prostředí. Lokality v povodí řek a vodních nádrží s častým výskytem ranních mlh, pozemky s omezenou cirkulací vzduchu a deštivý průběh kvetení zvyšují riziko vzniku epidemie. Konidie ztrácí významně klíčivost již po 24 hodinách při nízké relativní vlhkosti. První příznaky napadení lze pozorovat již do 4 dnů od infekce, po 14 dnech může dojít k rozšíření napadení na celý klas.
Výsledky prognózy výskytu fuzarióz prováděných ve vybraných porostech pšenice potvrzují nižší až střední infekční tlak po srážkách, které proběhly ve 23. a 24. týdnu.
Na počátku a v polovině května přišly mrazy, které významně poškodily i porosty obilniny. Poškození bylo patrné ještě před několika týdny v podobě částečného vybělení klasů.
Úvodní foto: Příznaky na klasu pšenice / J. Beránek, ÚKZÚZ
Foto 1: Příznaky na klasu pšenice / Š. Radová, ÚKZÚZ
Foto 2: Poškozený porost pšenice / J. Gall, ÚKZÚZ
Foto 3: Příznaky na klasu pšenice / J. Rod
Zařazeno v Aktuality, Zemědělství