Ministerstvo zemědělství bude průběžně zvyšovat příspěvky na péči a výsadbu nových lesů po kůrovcové kalamitě podle nově schváleného nařízení vlády
Ministerstvo zemědělství (MZe) podpoří péči, obnovu a výsadbu podle novely nařízení vlády o stanovení závazných pravidel poskytování finančních příspěvků na hospodaření v lesích. Zatímco letos poskytne na těchto příspěvcích 1,7 miliardy korun, v příštím roce to bude již 3,3 miliardy a v roce 2023 se příspěvek zvýší na 4,6 miliardy. Zvýší se sazby za sazenice a připraveny jsou i nové typy příspěvků, například na přípravu půdy pro sázení. Změnu pravidel 25. listopadu schválila vláda.
Ministerstvo zemědělství chce finančně podpořit zejména výsadbu listnáčů, aby zajistilo druhově pestré lesy. Proto od příštího roku zvýší sazby pro stanovištně vhodné dřeviny. Zatímco dosud MZe přispívalo na jednu sazenici listnatého stromku 12 korunami, nově to bude 15 korun.
„Chceme se zaměřit i na podporu šetrných technologií pro dopravu dříví v lese, například pomocí koní. Tím ochráníme půdu, lesní cesty, i životní prostředí. Připravili jsme i příspěvky na ochranu nových výsadeb. Na oplocenky, které brání zvěři, aby okusovala sazenice, budeme přispívat částkou 70 tisíc korun na jeden kilometr. Dosud to bylo 50 tisíc korun,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.
Na základě novely nařízení vlády o stanovení závazných pravidel poskytování finančních příspěvků na hospodaření v lesích a na vybrané myslivecké činnosti, kterou iniciovalo MZe, se rovněž zvýší příspěvky na péči o nově vysázené lesy, a to na 16 tisíc korun na hektar ročně místo dosavadních 12 tisíc.
Nově bude možné získat i příspěvek na mechanickou přípravu půdy na sázení, konkrétně na odstranění drnu nebo hrabanky. Další titul je zaměřený na instalaci feromonových odparníků do lapačů na kůrovce. Nová je také podpora na stahování klestu, tedy větví a vršku z pokáceného stromu, na hromadu. Živiny z postupně tlejícího klestu zlepší stav lesní půdy a zároveň se zpomalí uvolňování uhlíku z lesa.
Peníze na hospodaření v lesích půjdou z větší části z Národního plánu obnovy, tedy ze zdrojů Evropské unie, částečně pak ze státního rozpočtu České republiky.
Autor: Vojtěch Bílý, tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství