Program obnovy venkova mění název a více zohlední potřeby venkovských oblastí
Program, jehož prostřednictvím Pardubický kraj primárně podporuje venkovské oblasti na svém území, nese nově název „Program obnovy venkova 2023+“ a bude více reflektovat potřeby venkovských oblastí. Rozhodli o tom na svém posledním zasedání krajští radní.
„Základní struktura programu zůstává zachována. Navrhli jsme však změny u jednotlivých dotačních titulů. Rozhodli jsme se například zohlednit situaci obcí s více místními částmi. Uvědomujeme si totiž, že jejich pozice je co do údržby a rozvoje majetku složitější. Doposud mohly podávat pouze jednu žádost o dotaci. Nyní budou moci obce, které mají pět a více místních částí, podat žádosti dvě. Nově také umožníme žádat o dotaci z programu obnovy venkova i větším obcím, nad dva tisíce obyvatel. Požadavek se však musí týkat výlučně jejich místních částí do 700 obyvatel. Přesto, že jsou tato sídla součástí měst, stále se v tomto případě z našeho pohledu jedná o venkovské oblasti, a ty mají naši jednoznačnou podporu,“ uvedl hejtman Martin Netolický.
V krajském dotačním titulu, který se týká venkovských obchodů, je pro získání dotace zachována podmínka, kdy prodejna musí do svého sortimentu zařadit i produkty, které získaly ocenění MLS Pardubického kraje, a to v posledních čtyřech letech. „Provozovatele prodejen chceme i nadále navíc motivovat k širší nabídce potravin od místních výrobců, a to systémem bonusů. Jeho prostřednictvím si může provozovatel přilepšit v dotaci řádově i o desítky tisíc korun,“ sdělil radní pro venkov, zemědělství a životní prostředí Miroslav Krčil.
Změny se dotknou dotačního titulu zaměřeného na projekty venkovských mikroregionů a místních akčních skupin (MAS). Maximální výše dotace na projekt, který bude předkládat mikroregion, může činit půl milionu korun. „Je to maximální suma a bude záležet aktuálně na reálných možnostech programu. Cílem naší podpory budou zejména projekty meziobecní spolupráce. To znamená takové, které by bez společného postupu nevznikly,“ poznamenal radní Krčil. V případě MAS je maximum 200 tisíc korun. U masek v rámci jedné žádosti mohou být podpořeny jeden až tři projekty. V součtu na jednu MAS ovšem nesmí žádost překročit zmíněných 200 tisíc.
Dotační titul na pořízení komunálních traktorů se měnit nebude.
„Žádosti budeme přijímat v obvyklém termínu do konce roku. U venkovských prodejen je termín stanoven standardně na leden 2023. Opět se budeme snažit vyhovět co nejvíce žádostem. Kolik finančních prostředků se podaří v rozpočtu kraje vyčlenit, ale zatím říci nelze. Rozpočet nyní tvoříme, musíme však brát ohled na reálné možnosti kraje, a to zejména v souvislosti s vývojem cen energií,“ dodal Miroslav Krčil.
Zdroj: pardubickykraj.cz
Zařazeno v Aktuality, Dotace, Informace z Pardubického kraje