Porost ochranného pásu
Žadatel na ochranném pásu podél vod v rámci základní i prémiové ekoplatby zajistí od 1. června do 31. října souvislý porost trávy čeledi lipnicovité, její směsi nebo směsi trávy čeledi lipnicovité s některou z plodin: čičorka, chrpa, jestřabina, jetel plazivý, jitrocel, kmín, řebříček, štírovník, tolice dětelová, úročník, vičenec, vikev, přičemž podíl těchto plodin v porostu nepřesáhne 10 % ve směsi.
Porost ochranného pásu podél vod musí být odlišný od hlavní plodiny, se kterou pás sousedí.
K založení porostu není povinně vyžadované certifikované osivo, plodinová skladba se hodnotí vizuálně při kontrole na místě.
Porost ochranného pásu může být založen také s krycí plodinou, kterou je ale nutné sklidit do 1. června.
Využití ochranného pásu jako neprodukční plochy
Ochranné pásy podél vod lze využít pro splnění procentuálního podílu neprodukčních ploch. V takovém případě může proběhnout povinná údržba do 31. srpna jednou z následujících možností:
- sečí od 16. července do 31. srpna (dřívější termín seče by byl porušením zákazu produkce na neprodukční ploše) nebo
- mulčováním od 1. června do 31. srpna
Plochu pouze „předkresleného“ pásu, pro kterou byla využita výjimka již založeného porostu plodiny a pás tak založen v terénu nebyl, není možné zahrnout do neprodukčních ploch.
Ochranné pásy podél vod se primárně předpokládá využívat jako neprodukční plochu, nicméně je možné ho využít také jako produkční plochu. V takovém případě je potřeba v rámci deklarace neprodukčních ploch naplnit požadované procento dalšími neprodukčními prvky, tzn. výměra ochranných pásů je již nad rámec stanoveného minimálního procenta neprodukčních ploch. V opačném případě bude ochranný pás podél vody hodnocen jako plocha neprodukční.