Daň za oxid uhličitý
Dánská vládní koalice, která je výrazně zeleně orientovaná, rozhodla o zavedení daně z emisí oxidu uhličitého (CO2) v zemědělství. Zdroj: Svaz chovatelů prasat
Dánská vládní koalice, která je výrazně zeleně orientovaná, rozhodla o zavedení daně z emisí oxidu uhličitého (CO2) v zemědělství. Je to podle ní jediný způsob, jak zajistit snížení celkových emisí skleníkových plynů. Od počátku roku 2030 proto budou chovatelé platit 300 dánských korun (přibližně 40 €) za tunu vyprodukovaného CO2. Následně by měla daň v roce 2035 vzrůst na 750 DKK. Vzhledem k tomu, že je zároveň zaváděna sleva na dani z příjmů, bude reálná výše zdanění přibližně poloviční.
Kalkulace o produkci CO2 při chovu prasat se výrazně liší. Podle různých zdrojů jsou uváděny v rozmezí 0,6 – 6,75 kilogramu CO2 na kilogram živé hmotnosti. Obrovské rozmezí svědčí o tom, že přesnost výpočtů je velmi pochybná. Pokud jde o Dánsko, prozatím není známo konkrétní číslo, které bude použito. Pokud ale vezmeme střední hodnotu (3,7 kg/kg), pak by to znamenalo, že tuna CO2 bude počítána na přibližně 270 kilogramů živé hmotnosti. I po započtení slevy na dani z příjmů by to tedy znamenalo, že po roce 2030 odvedou chovatelé z každého kilogramu 6 centů a od roku 2035 dokonce 15 centů.
Dánsko je první zemí na světě, která jde cestou daně z CO2.
Zdroje: AP, Svaz chovatelů prasat
Zařazeno v Aktuality, Ekonomika, účetnictví a daně