Dotační kalendář chovatele prasat
Přehled podpor v kalendářním roce z pohledu chovatelů prasat: Zdroj: SCHPCM
Dotační kalendář
Tak jako agrotechnické lhůty zabydleli se v kalendářích zemědělců také dotační termíny. Podpory tvoří čím dál větší část jejich příjmů. Proto přinášíme jejich přehled z pohledu chovatelů prasat:
Prvním a možná nejdůležitějším termínem je „PRÁVÉ TEĎ“. Od 16. ledna do konce měsíce totiž probíhá příjem žádostí na dotační titul 8.F.d. – ozdravování chovů prasat. Z hlediska objemu vyplacených prostředků je to nejvýznamnější program v celém sektoru.
Poměrně brzy za něj se ale řadí další důležitá data: 28. února končí retenční období pro evropské dotace a na to bezprostředně navazuje nutnost nahlásit stavy prasnic, prasniček a selat. Běžná lhůta je zkrácena a únorová data musí být zaslána do 10. března. Obzvlášť v případě prasniček je to velmi důležité, protože je třeba upravit jejich počty na skutečnou úroveň, aby nedošlo k předeklaraci. Jen o 10 dnů delší lhůtu má podání konečného hlášení o provedené vakcinaci.
Dalším významným datem je až 15. květen, kdy se podává Jednotná žádost o dotace a tedy o dva tituly – dobré životní podmínky zvířat a podporu vakcinace.
No a celý kalendář se uzavírá v září a říjnu podáváním žádostí o dotace na ozdravování a welfare z národních prostředků. V září se podává žádost pro následující rok a v průběhu října potom doklady prokazující nárok za rok uplynulý.
Zdroj: MZe a SZIF
Zařazeno v Aktuality, Dotace, Dotace 2023-2027, Živočišná výroba