Co den, to rybník. Ministerstvo zemědělství podpoří opravu či stavbu tisícovky rybníků a malých vodních nádrží
Informace MZE
Rekonstrukci, obnovu, odbahnění či stavbu více než 1200 rybníků a malých vodních nádrží podpoří v následujících třech letech Ministerstvo zemědělství (MZe) a Lesy ČR. Již nyní se také díky MZe každý den vybuduje půl kilometru nových vodovodů a kanalizací,v aktuálním programu to bude celkově přes 1000 kilometrů.
„Voda je pro nás absolutní prioritou, do konce volebního období plánujeme opravit, rekonstruovat či odbahnit 750 rybníků a malých vodních nádrží, dalších 100 postavíme úplně nových. Lesy ČR plánují ve stejném období 73 nových vodních nádrží a dalších 292 obnoví či opraví. Celkem je to 1215 rybníků za tři roky. Dalo by se tedy říct, že co den, to jeden rybník,“řekl ministr zemědělství Miroslav Toman s tím, že jen Ministerstvo dá na tyto investice zhruba 500 mil. Kč ročně.
Další peníze směřuje MZe na rozvoj veřejných vodovodů v obcích a napojení na systémy a vodní zdroje s dostatečnou kapacitou. V nejbližších letech na to má připraveno přibližně 6 mld. Kč.
„V současnosti každý den vybudujeme půl kilometru nových vodovodů a kanalizací, v aktuálním programu to bude celkově přes 1000 kilometrů.Ročně se díky tomu nově na veřejný vodovod či kanalizaci připojí 10 tisíc obyvatel,“ uvedl ministr Toman.
Do zavlažovacích soustav investuje MZe každý rok přibližně 100 mil. Kč, na protipovodňová opatření jde 1 mld. Kč ročně. Od roku 2015 Ministerstvo zemědělství poskytlo k omezení následků sucha a k řešení nedostatku vody celkem již zhruba 29 mld. Kč.
V současnosti MZe připravuje také stavbu nových přehradních nádrží v regionech, které jsou nedostatkem vody ohroženy nejvíce. Zahájeny jsou práce na zvýšení hladin Novomlýnských nádrží, kde akumulovaná voda poslouží závlahám i k zaplavování lužního lesa.
Prvním čtením ve Sněmovně prošel návrh na zjednodušení výstavby malých vodních nádrží a terénních úprav k zadržení vody na soukromých pozemcích. Dalším důležitým bodem v oblasti vody je příprava novely vodního zákona. Její zásadní částí je přijetí kapitoly na ochranu před nedostatkem vody, tzv. „suchá hlava“, s postupy na zřízení komisí na řešení sucha, s podmínkami a náplní plánu na zvládání sucha. Vládě ho chce MZe předložit do konce března
Zařazeno v Obce a venkov, Venkov