Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

ENeschopenka bude spuštěna od 1. 1. 2020

03/09/19

Informace MPSV

ENeschopenka byla definitivně schválena. Prezident republiky stvrdil svým podpisem novelu zákona o nemocenském pojištění. Podle této novely od 1. 1. 2020 zahájí ČSSZ ostrý provoz kompletního, plně funkčního a povinného systému eNeschopenky.
Elektronické zpracování přinese výrazné zjednodušení v předávání informací mezi nemocnými, ČSSZ, lékaři a zaměstnavateli. Vyřizování pracovní neschopnosti se zcela zásadním způsobem změní. „Velmi mě těší, že se nám podařilo dotáhnout zákonnou úpravu projektu eNeschopenky do zdárného konce. ENeschopenka usnadní práci lékařům a ulehčí život zaměstnavatelům i nemocným pracujícím. Je to další krok k modernizaci veřejné správy. Mojí představou je, že si občané v dohledné budoucnosti budou moci vyřídit elektronicky i mnoho dalších záležitostí,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). „Práce na projektu eNeschopenky probíhají dle harmonogramu tak, jak byl odsouhlasen. Pozvali jsme zástupce dodavatelů a vývojářů software jak pro zdravotnická zařízení, tak pro mzdové účetní, abychom jim během workshopu představili nové procesy v elektronické komunikaci, které bude zapotřebí implementovat do jejich SW produktů. Během léta a podzimu přímo oslovíme zejména lékaře, abychom se ujistili, že jsou se změnou od 1. 1. 2020 seznámeni a prezentovali jim možnosti elektronického zasílání neschopenek,“ doplnil František Boháček, ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).
Schválení úprav předcházela řada intenzivních jednání se zaměstnavateli i lékaři. MPSV uspořádalo k problematice řadu podrobných diskuzí. V návaznosti na tato jednání se nakonec ukázalo, že nejvhodnějším způsobem zavedení eNeschopenky je její spuštění v jediném kroku, a to s účinností od 1. 1. 2020. Byly akceptovány nejdůležitější připomínky zaměstnavatelů, především byl zohledněn požadavek na zakotvení tzv. proaktivních notifikací. To znamená, že zaměstnavatelé budou moci požádat ČSSZ o automatické zasílání oznámení o vzniku dočasných pracovních neschopností u jednotlivých zaměstnanců. Také bude naplněn požadavek organizací zastupujících lékaře na jednoduché autorizované ověření identity ošetřujících lékařů prováděné stejnými prostředky jako ve zdravotnictví. Po dohodě s Ministerstvem zdravotnictví byla doplněna právní úprava o oprávnění orgánů nemocenského pojištění využívat přístupové certifikáty poskytovatelů zdravotních služeb, které vydává Státní ústav pro kontrolu léčiv