Školení řidičů
Školení řidičů
Školení řidičů
7.7.2006, JUDr. František Muška, Zdroj: Verlag Dashöfer
Pokud se zaměstnanec svévolně nezúčastnil školení řidičů, ač z druhu práce sjednané v pracovní smlouvě vyplývá, že je jeho povinností řídit služební vozidlo, nesplňuje předpoklady stanovené právními předpisy pro řádný výkon práce.
Dotaz:
Zaměstnanec řídil služební vůz, ačkoli byl upozorněn nadřízeným na to, že v důsledku neúčasti na školení řidičů referentů, není způsobilý k řízení referentského vozidla. Zaměstnavatel se rozhodl toto jednání zaměstnance posoudit jako méně závažné porušení pracovní kázně. V dopise zaměstnanci pak zaměstnavatel upozornil na možnost výpovědi z pracovního poměru podle § 46 odst. 1, písm. f ZP, pokud by došlo k dalším méně závažným porušením pracovní kázně. Je postup zaměstnavatele správný?
Odpověď:
Právní úprava
Povinnost zúčastnit se školení řidičů a přezkoušení jejich znalostí vychází především z následujících právních předpisů:
a) ze zákona č. 247/2000 Sb., o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel a o změnách některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a jeho prováděcí vyhlášky;
b) ze zákona č. 111/1994 Sb., o silniční dopravě, ve znění pozdějších předpisů;
c) ze zákona č. 65/1965 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů.
Okruh povinných osob
První okruh osob, na které se vztahuje povinnost účasti na školení ke zdokonalování odborné způsobilosti řidičů jsou osoby, které řídí vozidla uvedená v § 48 odst. 1 písm. a) až d) zákona č. 247/2000 Sb., tedy osoba, která řídí:
a) motorové vozidlo vybavené zvláštním výstražným zařízením se zvláštním světelným zařízením modré barvy;
b) vozidlo taxislužby;
c) nákladní vozidlo, speciální vozidlo a jízdní soupravu, mimo takové jízdní soupravy, jejíž součástí je jako tažné vozidlo zemědělský nebo lesnický traktor, pokud největší povolená hmotnost vozidel nebo jízdní soupravy převyšuje 7 500 kg;
d) vozidlo pro přepravu více jak 9 cestujících včetně řidiče.
Druhý okruh osob, na které se vztahuje povinnost školení řidičů, jsou řidiči z povolání. Pod pojmem "Řidič z povolání" je třeba rozumět řidiče, který řídí vozidlo v pracovněprávním vztahu a u něhož je řízení vozidla druhem práce sjednaným v pracovní smlouvě, nebo dopravce, který provozuje dopravu pro cizí potřeby a je zároveň řidičem vozidla, kterým tuto dopravu provozuje. Povinnost účasti na školení pro tyto osoby vyplývá z ustanovení § 3 odst. 1 písm. d) zákona č. 111/1994 Sb. Citovaný zákon se v této oblasti odkazuje na vyhlášku č. 55/1991 Sb., o výcviku a zdokonalování odborné způsobilosti silničních motorových vozidel. Jelikož tato vyhláška byla zrušena vyhláškou č. 470/2000 Sb., kterou se provádí zákon č. 247/2000 Sb., je nezbytné považovat za nástupnický právní předpis po vyhlášce č. 55/1991 Sb. zákon č. 247/2000 Sb. a jeho prováděcí vyhlášku č. 167/2002 Sb.V tomto případě se ale pro školení řidičů z povolání vztahuje pouze obsah stanovený v příloze č.6 zákona č. 247/2000 Sb. Zákon v tomto případě nestanovuje, jakou formou má být přezkoušení provedeno, ale pouze to, že se jedná o přezkoušení z pravidel provozu na pozemních komunikacích.
Třetí okruh osob, které jsou povinny podrobit se školení řidičů jsou osoby, na které se vztahuje zákoník práce. Tento zákoník v § 133 odst. 1 písm. e) ukládá zaměstnavateli povinnost zajistit svým zaměstnancům školení o právních a ostatních předpisech k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, které doplňují jejich kvalifikační předpoklady a požadavky pro výkon práce, které se týkají jejich práce a pracoviště, pravidelně ověřovat jejich znalost a soustavně vyžadovat a kontrolovat jejich dodržování. Zaměstnanec má povinnost účastnit se školení zajišťovaných zaměstnavatelem v zájmu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a podrobit se ověření svých znalostí.
Podle zákoníku práce je jednoznačné, že se při výkonu pracovní činnosti školení řidičů a ověření znalostí musí zúčastnit každý zaměstnanec, který fyzicky řídí vozidlo. V praxi se bude jednat například i o zaměstnance, který řídí vozidlo na služební cestě bez ohledu na to, zda se bude jednat o řízení vozidla služebního nebo soukromého, ale například i o zaměstnance, který bude při výkonu pracovní činnosti řídit vozidlo na účelové komunikaci v uzavřeném prostoru nebo objektu, která slouží potřebě vlastníka nebo provozovatele uzavřeného prostoru nebo objektu a tato účelová komunikace nebude veřejně přístupná, ale v rozsahu a způsobem, který stanoví vlastník nebo provozovatel uzavřeného prostoru nebo objektu.
V tomto případě se však tento zákon z hlediska obsahu a rozsahu školení a ověření znalostí neodvolává na žádný jiný právní předpis, podle kterého by toto školení mělo být prováděno. Bude záležet pouze na zaměstnavateli, v jakém obsahu a rozsahu vzhledem k charakteru vykonávané práce zaměstnancem zabezpečí provedení jeho školení a po jeho ukončení ověření získaných znalostí. I v tomto případě zákon nestanovuje jednoznačně formu provedení ověření znalostí pracovníka. Provedení školení a ověření znalostí musí být však prokazatelně zadokumentováno
Pokud se zaměstnanec svévolně nezúčastnil školení řidičů, ač z druhu práce sjednané v pracovní smlouvě vyplývá, že je jeho povinností řídit služební vozidlo, nesplňuje předpoklady stanovené právními předpisy pro řádný výkon práce a zaměstnavatel jej měl na to upozornit, stanovit mu přiměřenou dobu k tomu, aby se tohoto školení zúčastnil. Současně měl být zaměstnanec upozorněn na to, že v případě, že se ve stanovené době školení nezúčastní, bude mu dána výpověď z pracovního poměru dle § 46 odst. 1 písm. e) zákoníku práce – nesplňování předpokladů stanovených právními předpisy pro řádný výkon práce.
Jestliže zaměstnanec, i když nesplňuje předpoklady stanovené právními předpisy pro řádný výkon práce (nezúčastnil se školení), řídil služební automobil přes to, že jej zaměstnavatel prokazatelně na to upozornil, dalo by se toto jednání považovat za závažné porušení pracovní kázně, pro které lze zaměstnanci dát výpověď dle § 46 odst. 1 písm. f) zákoníku práce.
Zařazeno v Aktuality, daně a účetnictví, Poradenství