Aktualizované mapy rezistence škodlivých organismů
Zdroj: ÚKZÚZ
Protože rezistence chundelky metlice a psárky polní je již v České republice poměrně dobře zmapovaná, zaměřil se výzkumný tým na ČZÚ na monitoring rezistence vůči inhibitorům fotosystému II u významných dvouděložných plevelů – laskavce ohnutého (Amaranthus retroflexus) a merlíku bílého (Chenopodium album). Na celkem 35 vzorcích merlíku bílého a 15 vzorcích laskavce ohnutého byla v nádobových pokusech sledována účinnost u dvou látek v současnosti používaných k jejich regulaci – metamitronu a terbuthylazinu. V případě merlíku bílého bylo zjištěno poměrně malé procento rezistentních populací vůči oběma těmto účinným látkám. Pouze u dvou populací byla rezistence potvrzena i molekulárně-genetickými studiemi. Tyto populace však byly silně rezistentní a přežívaly mnohonásobně vyšší dávku terbuthylazinu, než je registrovaná. V případě laskavce ohnutého bylo identifikováno již více rezistentních populací, a to zejména k účinné látce metamitron.
Mezi další dvouděložné druhy, u kterých již byla rezistence objevena v několika evropských státech a předpokladem je, že se vyskytne i na našem území, patří vlčí mák. V současnosti byla potvrzena zatím jedna populace máku vlčího s podezřením na rezistenci vůči tribenuronu.
Detailní informace k aktuálnímu stavu rezistentních populací vybraných ŠO je možné zjistit na Rostlinolékařském portálu v aplikacích Rezistence ŠO.
Úvodní foto: Imaga blýskáčka řepkového v květech řepky / J. Kondler, archiv ÚKZÚZ
Foto 1: Výskyt merlíku bílého v bramboru / J. Rod
Foto 2: Výskyt máku vlčího v pšenici / J. Rod
Foto 3: Laskavec ohnutý / M. Sojneková / ÚKZÚZ
Zařazeno v Aktuality, Zemědělství