Vymezení druhu práce v pracovní smlouvě
Užší či širší vymezení druhu práce ovlivňuje dispoziční pravomoc zaměstnavatele při určování pracovních úkolů.
Vymezení druhu práce v pracovní smlouvě
JUDr. František Muška, Zdroj: Verlag Dashöfer
Užší či širší vymezení druhu práce ovlivňuje dispoziční pravomoc zaměstnavatele při určování pracovních úkolů.
Dotaz:
Zákoník práce používán pojem "druh práce", ale nedefinuje ho. Můžete uvést výklad tohoto pojmu?
Odpověď:
Zákoník práce v § 29 stanoví tři podstatné náležitosti pracovní smlouvy. Jsou to:
a) den nástupu do práce,
b) místo výkonu práce a
c) druh práce.
Druh práce sjednaný v pracovní smlouvě by měl vystihovat pracovní zařazení nebo funkci, na které je zaměstnanec přijímán. Může být dohodnut úzce, či šířeji. Širší či užší vymezení druhu práce má vliv na dispoziční pravomoci zaměstnavatele při určování pracovních úkolů. Zákonem není blíže stanoveno, jak by měl být druh práce vymezen. Pokud by však druh práce byl vymezen tak široce, že by umožňoval zaměstnavateli přidělovat jakoukoli práci, šlo by o neplatně uzavřenou pracovní smlouvu. Druh práce může být v pracovní smlouvě sjednán i alternativně, pokud zaměstnanec ovládá více prací.
Pokud by naopak byl druh práce v pracovní smlouvě sjednán natolik úzce, že by byla například uvedena pracovní operace, kterou bude zaměstnanec vykonávat, pak by např. v případě změny výroby a následném zařazení zaměstnance na jinou operaci bylo nutně s jeho souhlasem provést změnu pracovní smlouvy a při jeho nesouhlasu řešit tuto situaci výpovědi z pracovního poměru zřejmě dle § 46 odst. 1 písm. a) zákoníku práce.
Sjednaný druh práce zpravidla vyžaduje bližší popis pracovních úkolů pro jednotlivé zaměstnance, které se nazývají pracovní náplní. Pracovní náplň je jednostranný příkaz zaměstnavatele, kterým se zaměstnanci blíže vymezují úkoly v rámci sjednané práce v pracovní smlouvě. Takovou pracovní náplň může zaměstnavatel jednostranně měnit. Pokud je však v pracovní smlouvě uvedeno, že pracovní náplň je součástí pracovní smlouvy, musí být při každé změně dosaženo dohody.
Jak z uvedeného vyplývá, pracovní náplň je bližší vymezení úkolů v rámci sjednaného druhu práce. Současně ji lze považovat za písemnou informaci dle § 32 odst. 3 písm. b) zákoníku práce, který požaduje, aby zaměstnavatel zaměstnance písemně informoval o bližším označení druhu práce. Co má obsahovat náplň práce žádný právní předpis neřeší.
Zařazeno v Aktuality, daně a účetnictví, Poradenství