Ďábelský detail v zákoně na ochranu proti týrání zvířat
Zdroj: ASZ
V rámci novely zákona na ochranu zvířat proti týrání byl jednoznačně nejdiskutovanější změnou zákaz klecových chovů nocnic, k němuž se Asociace soukromého zemědělství ČR již několikrát vyjadřovala. S ohledem na tuto skutečnost však zůstal takřka nepovšimnut fakt, že schválením novely došlo i k plošnému zákazu v chovech hospodářských zvířat „provádět kastraci samců a zkracování ocasů zaškrcením varlat nebo části ocasu“. Jde o další z řady důkazů toho, že ačkoli má podnikání v zemědělství množství lokálních i komoditních specifik, přetrvávají v naší zemi snahy zákonodárců regulovat pokud možno každý detail toto podnikání ovlivňující.
V této formulaci nedávno již schválené v obou komorách našeho parlamentu na první pohled vše působí jako opatření proti týrání. Pokud se ale týká kupírování (zkracování) ocasů zejména některých hospodářských zvířat, je ovšem pravdou pravý opak. Zkracování ocasů je totiž opatření, které je významné pro hygienu zvířat a působí mimo jiné jako prevence proti parazitickým mouchám, jejichž larvy se vyvíjejí v jemné vlně ovcí a v konečném důsledku ovce usmrtí, zlepšení hygieny zadních partií ovcí má také pozitivní vliv na jejich zabřeznutí i porody jehňat. Ďábel skrývající se v detailu, a tedy ono komoditní specifikum přitom spočívá v tom, že zmiňovaná rizika se týkají především plemen ovcí s jemnou vlnou, která se přirozeně nemohou efektivně zbavit znečištění svými výkaly, k čemuž dlouhý ocas napomáhá, a právě tím vznikají popisovaná rizika. Ne všechna plemena hospodářských zvířat s tímto problémem bojují, například ovcí s hrubou vlnou, jako jsou šumavské ovce nebo valašky, se tato věc tolik netýká. Právě proto je ale nutné rozlišovat a nepřijímat univerzální regulační opatření.
Nechceme se pouštět do hodnocení, zda tento návrh je výsledkem lobby chovatelů hrubovlnných ovcí nebo některých ochránců zvířat, kteří specifika v praktickém chovu ovcí s jemnou vlnou nemusí znát. Je však třeba zdůraznit, že navržený způsob „ochrany“ vede chovatele ve výsledku ke kupírování takzvanou krvavou cestou, přičemž chovatelům v režimu bio nedává ke zlepšení podmínek chovů a hygieny ovcí možnost vůbec žádnou.
Zmiňovaný návrh přitom není nový, nicméně předchozí snaha o zákaz kupírování byla v minulosti ze zákona vypuštěna, neboť i zákonodárci po diskusích s chovateli uznali, že takzvaná „krvavá cesta“ je pro zvíře více bolestivá a více zdraví ohrožující. Ani v původním návrhu aktuálně projednávané novely uvedený zákaz nefiguroval, a je tak otázkou, kdo a s jakým cílem jej do novely zakomponoval. To je bohužel ale také odrazem stavu, kdy změny v zákonech nejsou konzultovány s odborníky a profesními organizacemi, jichž se tyto změny týkají. Což svědčí o rostoucí aroganci moci a způsobu rozhodování, které je zřejmě vedeno úzkými zájmy a ambicemi, bez potřebné znalosti reality. Uvedený zákaz kupírování byl do konečného znění novely prosazen a nyní se již jen čeká na podpis prezidenta. Zdá se, že tu nastal nepříjemný a smutný paradox, že novela zákona na ochranu zvířat proti týrání reálně utrpení zvířat v tomto „detailu“ spíše zvýší. Je to zbytečná škoda.
Mgr. Ing. Jaroslav Šebek, předseda ASZ ČR a Ing. Veronika Jenikovská, tajemnice ASZ ČR
Zařazeno v Aktuality, Zemědělství