Bilance N za hospodářský rok 2021/2022
Pro výpočet bilance dusíku za hospodářský rok 2021/2022 (povinnost pro závody s výměrou nad 30 ha, hospodařící ve zranitelných oblastech, a to i částečně) jsme opět připravili jednoduchý sešit v excelu. Výpočet je stejný jako za předchozí rok, s několika úpravami: výnosy do listu „Plodiny“, příp. „Ztráty“ důsledně uvádějte v „čisté hmotnosti“, ovšem stejně […]
Pro výpočet bilance dusíku za hospodářský rok 2021/2022 (povinnost pro závody s výměrou nad 30 ha, hospodařící ve zranitelných oblastech, a to i částečně) jsme opět připravili jednoduchý sešit v excelu. Výpočet je stejný jako za předchozí rok, s několika úpravami:
- výnosy do listu „Plodiny“, příp. „Ztráty“ důsledně uvádějte v „čisté hmotnosti“, ovšem stejně jako vloni vztažené k uvedenému obsahu sušiny
- od roku 2022 platí zákonná povinnost uvádět výnosy plodin do evidence podle zákona o hnojivech, s předpokládanou návazností na další systémy – podnikové účetnictví, sklady, prodej a statistické výkazy ČSÚ
- ve výkazu ČSÚ „Zem 6-01“ jsou uvedeny tyto požadavky:
- sklizeň obilovin a luskovin na zrno a olejnin na semeno se uvádí ve standardní vlhkosti a čistotě
- sklizeň okopanin se uvádí v čisté hmotnosti po srážce na nečistoty
- v listu „Organika“ byly upraveny obsahy živin u některých statkových a organických hnojiv (novela vyhlášky č. 377/2013 Sb.)
- v listu „Protokol – bilance“ byly úplně napravo přidány dva nové sloupce, kde jsou orientační průměrné položky bilance fosforu a draslíku převedeny na tuny živin celkem za závod a výsledek bilance je pro názornost uveden nejen v prvcích, ale i v oxidové formě
Základní informace:
- povinnost vypočítat bilanci je do 31. 12. 2022 (nikam se neposílá, na vyžádání se předkládá kontrole z ÚKZÚZ, maximální limit průměrného bilančního přebytku ve výši 70 kg N/ha se bude posuzovat až v průměru za 3 následné roky)
- bilance se počítá, vyplňuje i hodnotí celkově za zemědělský závod
- spotřeba hnojiv za období od 1. 7. 2021 do 30. 6. 2022
- minerální hnojiva se uvedou buď do listu „Minerál – přepočet“ nebo do listu „nebo Minerál – živiny“, pokud již máte živiny přepočtené ze zboží
- použití vedlejších produktů předplodin (sláma, chrást, …) ke hnojení se do bilance nepočítá (živiny, které se z půdy odebraly, se do ní zase vrací)
- na základě údajů o vložené spotřebě všech hnojiv se automaticky vygeneruje výstup do výkazu ČSÚ „Zem 6-01“ – formulář „S03 Spotřeba hnojiv za hospodářský rok 2021/2022“ (list „Hnojiva do Zem 6-01“), což určitě ocení subjekty, na které se tato zpravodajská povinnost vztahuje a která je čeká na přelomu listopadu a prosince 2022
- celková výměra zemědělské půdy k datu podání Jednotné žádosti (JŽ) za rok 2022
- sklizeň všech plodin (i neuvedených v JŽ) za celý kalendářní rok 2022
- uveďte buď celkovou sklizeň v tunách nebo průměrný výnos v t/ha
- uveďte i sklizeň vedlejšího produktu, zejména slámy
- při sklizni více plodin v jednom roce na stejném pozemku logicky vznikne překryv ploch (nemá vliv na výpočet průměrné bilance, která se počítá podle celkové výměry zemědělské půdy)
- nesklízené meziplodiny se neuvádějí
- jednotlivé druhy pícnin v přepočtu na požadovaný obsah sušiny
- 35 % (kukuřice, čirok)
- 17 % (ostatní jednoleté pícniny)
- 85 % (víceleté pícniny, v seně)
- spotřeba hnojiv za období od 1. 7. 2021 do 30. 6. 2022
- podrobnosti uvádí metodika „Hospodaření ve zranitelných oblastech – 5. akční program nitrátové směrnice“ (kapitola k bilanci dusíku začíná na str. 56)
- platné detailnější informace i odpovědi na dotazy k loňské bilanci najdete zde (jediná změna je ve vyjadřování výnosů v čisté hmotnosti a v absenci listu „Bilance OH“)
Verze ke stažení (při vyplňování údajů používejte, prosím, desetinnou čárku, nikoliv desetinnou tečku; v listech nepřetahujte buňky myší):
- zjednodušená verze („RUGT“, 26. 7. 2022) – pokud obhospodařujete jen plochy, na které se bilance dusíku vztahuje, tedy ornou půdu (kultury R, U, G) a trvalé travní porosty (T)
- kompletní verze („komplet“, 26. 7. 2022) – navíc zahrnuje i plochy, na které se bilance nepočítá, tedy chmelnice (C), vinice (V), sady (S), rychle rostoucí dřeviny (D) a školky (K)
Rozdíl mezi oběma verzemi je pouze v tom, že u kompletní verze se do výkazu ČSÚ „Zem 6-01“ generuje celková spotřeba hnojiv, a to i za plochy, na které se nepočítá bilance. U zjednodušené verze je spotřeba hnojiv převedená do výkazu ČSÚ i do bilance stejná.
V případě nejasností se neváhejte zeptat, klidně pošlete i bilanci ke kontrole správnosti vyplnění a vyhodnocení výsledku.
Kontakt: Ing. Klír, tel. 603 520 684, e-mail: klir@vurv.cz
Publikováno 26. 7. 2022 Jan Klír
Zdroj: VÚRV
Zařazeno v Aktuality, Informace SRS, SVS, ČIŽP, ÚKZÚZ