K častým dotazům na evidenci hnojení
Evidenci hnojení vyžaduje zákon č. 156/1998 Sb., o hnojivech již od roku 1998. Zdroj: www.ukzuz.cz
K častým dotazům na evidenci hnojení
Evidence pastvy
Rostlinné zbytky
Statkovými hnojivy jsou i zbytky rostlinného původu (sláma, chrást, nať, atp.) a zelené hnojení, včetně meziplodin k zaorávce. V případě zapravení rostlinných zbytků stačí do evidenceuvést jen druh a datum.
Specifická organická hnojiva a půdní přídavky
Podle „Pokynů ÚKZÚZ pro uživatele organických hnojiv a půdních přídavků s výjimkou hnoje“, které jsou v souladu s ařízením Komise č. 181/2006, kterým se provádí Nařízení č. 1774/2002, se organickými hnojivy a půdními přídavky rozumí například hnojiva na bázi masokostních mouček, případně komposty a digestáty, pro které byly jako suroviny použity materiály 2. nebo 3. kategorie ve smyslu nařízení č. 1774/2002, s výjimkou hnoje. V případě, že byla organická hnojiva a půdní přídavky použita na půdě, ke které mají přístuphospodářská zvířata nebo se sklizní porostu ke krmení, je nutné do evidence použitých hnojivzaznamenat údaj o množství použitých organických hnojiv a půdních přídavků, datu a místě použití organických hnojiv a půdních přídavků a navíc je požadováno zaznamenání data od kdy byla ÚKZÚZ povolena pastva hospodářských zvířat nebo sklizeň produkce ke krmení. Zdroj: www.ukzuz.cz
autoři:
Ing. Jan Klír, CSc., VÚRV Praha – Ruzyně
Ing. Josef Svoboda, ÚKZÚZ Brno
Ing. Miroslav Florián, ÚKZÚZ Brno
Ing. Miloslav Hauerland, Csc., ÚKZÚZ Brno
Statkovým hnojivem jsou i výkaly (pevné výkaly, moč) hospodářských zvířat na pastvě nebo při jiném pobytu na zemědělské půdě. Podle platného znění vyhlášky č. 274/1998 Sb. se do evidence zapíše „pastva“ nebo „pobyt“ a datum („1.4.–30.9.06“) s určením druhu nebo kategorie zvířat. Pro evidenci přívodu živin výkaly a močí hospodářských zvířat při pastvě nebo pobytu zvířat na zemědělské půdě se použijí údaje o produkci výkalů a moči celkem stanovené v příloze č. 3, tabulce A a údaje o přívodu živin do půdy ve výkalech a moči stanovené v příloze č. 2. Přes zimu se nejedná o pastvu, ale o pobyt venku a na tento se nevztahuje omezení (sníh, promrznutí nebo převlhčení půdy) uvedené v § 9, odst. 2, písm. c, zákona o hnojivech. Zanechání výkalů hospodářských zvířat na pastvě je považováno za „používání statkových hnojiv“, nikoliv však za „aplikaci statkových hnojiv“. Tento přívod dusíku se tedy nezapočítává do limitu 40 kg aplikovaného dusíku na 1 hektar pastviny, podle pravidel pro dotace na agroenvironmentální opatření. Z hlediska nitrátové směrnice nejsou pevné výkaly ani moč zanechané hospodářskými zvířaty na zemědělské půdě vyjmenovány mezi „hnojivy s rychle uvolnitelným dusíkem“ a nevztahují se tedy na ně příslušná omezení a zákazy. Přívod dusíku do půdy tímto způsobem se však započítává do limitu 170 kg organického N živočišného původu na 1 hektar započitatelné zemědělské půdy podniku hospodařícího ve zranitelné oblasti.
Zařazeno v Aktuality, Dotace, Informace z ČR