Zákon o hnojivech prošel Senátem
Horní komora Parlamentu ČR dnes definitivně schválila vládní novelu zákona o hnojivech, kterou předložil ministr zemědělství Petr Gandalovič.
Cílem zákona o hnojivech je především upřesnit a zjednodušit používanou normu. Novela také přináší zjednodušení registračního řízení a možnost využívat organické hnojivo vzniklé při výrobě bioplynu, také dojde ke zpřísnění používání hnojiv na zemědělské půdě. Vzhledem k rostoucímu počtu bioplynových stanic a zvyšujícímu se objemu tzv. digestátů (organických hnojiv vzniklých anaerobní fermentací při výrobě bioplynu) se upřesňují pravidla pro používání digestátů na zemědělské půdě. Do působnosti zákona se nově zařazují sedimenty z rybníků, vodních nádrží a vodních toků. Doplňuje se zmocnění pro ministerstvo zemědělství a ministerstvo životního prostředí vydat prováděcí vyhlášku o používání sedimentů na zemědělské půdě.
Pro účely tohoto zákona je nutná přesnější definice pojmu „hnojivo“ pro zamezení dvojího výkladu nejen zákona a jeho prováděcích vyhlášek, ale i dalších předpisů. Nově vymezený pojem „hnojivo = látka způsobilá poskytnout účinné množství živin…“ je pojmem obecným a tedy nadřazeným pojmu „statkové hnojivo“.
Dochází ke zjednodušení registračního řízení. Drobné změny v rozhodnutí o registraci hnojiva budou provedeny, aniž by muselo být vydáno nové rozhodnutí o registraci. Podle pozměňovacího návrhu schváleného zemědělským výborem bude u tzv. „typových hnojiv“, (tj. hnojiv určených prováděcí vyhláškou), institut registrace nahrazen pouhým ohlášením před uvedením do oběhu.
Ustanovení týkající se používání hnojiv na zemědělské půdě se upřesňují v návaznosti na návštěvu Evropské komise ve věci kontroly zavedení tzv. „nitrátové směrnice“. Požadavkem bylo zpřísnění podmínek pro aplikaci hnojiv. Nově se tedy ukládá povinnost zemědělských podnikatelů provést záznam do evidence nejpozději do 1 měsíce od ukončení použití hnojiva. Toto je nutné pro efektivní vykonávání kontrol, zejména s ohledem na kontrolu hospodaření ve zranitelných oblastech a v rámci systému cross-compliance.
Senát posvětil novelu katastrálního zákona
Důraz na lepší ochranu osobních dat klade novela katastrálního zákona, kterou na dnešním jednání schválila horní komora PČR. Norma nyní míří k podpisu prezidenta Václava Klause.
Novela katastrálního zákona přináší některé změny v poskytování údajů z katastru nemovitostí, které plně respektují princip veřejnosti katastru, ale současně mají umožnit účinnější kontrolu v případě podezření z neoprávněného nakládání s těmito údaji. Zákon umožní aby návrhy na zápis do katastru bylo možné podávat elektronicky za pomoci elektronického podpisu. Běžných výpisů z katastru nemovitostí s údaji v rozsahu jednotlivých nemovitostí se navrhované změny netýkají.
"Informace o vlastnictví konkrétní osoby v rámci celé ČR, kopii kupní smlouvy nebo rozsudku bude podle novely moci získat jedině žadatel, který se identifikuje a uvede účel, pro který tyto výstupy potřebuje. Případné zneužití těchto výstupů pak bude řešit Úřad pro ochranu osobních údajů. Jsem přesvědčen, že tato úprava výrazně zlepší situaci v oblasti ochrany osobních dat občanů,“ uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič.
Informace z katastru nemovitostí poskytují katastrální úřady. Ročně vyřídí přibližně 1,7 mil. požadavků nejen v listinné podobě, ale také dálkovým přístupem ve formě úředních elektronických výstupů označených tzv. elektronickou značkou, která je ekvivalentem zaručeného elektronického podpisu. Elektronickou cestou bylo v roce 2007 uspokojeno téměř 1,5 mil. požadavků. K dalšímu rozšíření využití elektronické formy dochází v rámci projektu CzechPoint.
„Práce katastrálních úřadů se v posledních letech velmi zrychlila, vklady práv do katastru nemovitostí jsou nyní prováděny běžně do dvou týdnů od podání návrhu. K velkému zlepšení došlo i v Praze, kde dlouhé čekání na vklad bylo v minulosti velmi vážným problémem. Dnes je v Praze průměrná doba čekání na vklad práva již méně než 1 měsíc,“ řekl ministr.
Smyslem novely je podle jeho slov zvýšit kontrolu nad poskytováním některých dat při zachování zásady veřejnosti katastru, se kterou počítá i návrh nového občanského zákoníku. Nebude možné nahlížet přímo do sbírky listin, poskytovány budou pouze kopie listin na základě písemné žádosti. Bude tak plná kontrola nejen nad tím, kdo získává jaké údaje o přehledu vlastnictví z území České republiky, ale i ze sbírky listin.