Vypořádání rozdílu z ročního zúčtování za rok 2007
Výpočet ročního zúčtování záloh a zúčtování daňového zvýhodnění musí zaměstnavatel provést nejpozději do 31. března po uplynutí roku.
1. Neuplatňuje-li zaměstnanec daňové zvýhodnění, vrátí mu zaměstnavatel vzniklý rozdíl v jeho prospěch (mezi vypočtenou daní po slevě podle § 35ba ZDP a úhrnem skutečně sražených záloh) – tzv. přeplatek na dani – nejpozději při zúčtování mzdy za březen (§ 38ch odst. 5 ZDP), tj. zpravidla ve výplatním termínu v průběhu měsíce dubna 2008, jestliže je částka vyšší než 50 Kč (51 Kč a více).
2. Případný nedoplatek na dani ze zúčtování záloh zaměstnavatel u zaměstnance nevybírá.
3. Uplatňuje-li zaměstnanec daňové zvýhodnění, vrátí zaměstnavatel vzniklý rozdíl ze zúčtování záloh a zúčtování daňového zvýhodnění ve prospěch zaměstnance (po kompenzaci vyčíslených rozdílů na dani a na bonusu – tzv. doplatek ze zúčtování – nejpozději při zúčtování mzdy za březen 2008 (§ 35d odst. 8 ZDP), je-li úhrnná částka doplatku vyšší než 50 Kč (tj. 51 Kč a více).
4. Případný nedoplatek ze zúčtování záloh a zúčtování daňového zvýhodnění (vzniklý po kompenzaci vyčíslených rozdílů na dani a bonusu) zaměstnavatel u zaměstnance nevybírá.
5. Doplatek ze zúčtování náleží zaměstnanci, který uplatňuje daňové zvýhodnění, formou přeplatku na dani po slevě nebo doplatku na bonusu a nebo kombinací obou forem. Rozlišení těchto částek je důležité pro zaměstnavatele při vypořádání se správcem daně (pokud např. o vrácené částky nesnižuje odvody záloh, ale žádá o ně přímo správce daně, při dodatečných opravách podle § 38i ZDP a také při vyhotovení příslušných výkazů.
6. O celkovou částku vrácených přeplatků na dani po slevě (všem zaměstnancům) sníží zaměstnavatel nejbližší odvod daňových záloh správci daně. Je-li celková částka vrácených přeplatků vyšší než nejbližší odvod daňových záloh sražených z běžných mezd, může zaměstnavatel snižovat odvody daňových záloh postupně i v dalších měsících, nejdéle však do konce zdaňovacího období (do 31. prosince 2008), pokud nepožádá o vrácení přeplatku podle § 64 zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků, svého místně příslušného správce daně (např. je-li úhrn vratek přeplatků vyšší než úhrn sražených záloh v době ročního zúčtování, popř. i v dalším období). Ten přeplatek vrátí do třiceti dnů od doručení žádosti, pokud zaměstnavatel nemá nedoplatek na jiné dani.
7. O vyplacené doplatky na daňových bonusech může zaměstnavatel také snížit nejbližší odvod sražených záloh na daň správci daně.
8. Nelze-li ale nárok zaměstnanců při vyplacení doplatků na daňových bonusech uspokojit z celkového objemu záloh, má zaměstnavatel podle § 35d odst. 9 ZDP povinnost vyplatit doplatky na bonusech resp. jejich část zaměstnancům ze svých finančních prostředků. Zaměstnavatel o tyto částky dle svého uvážení
-
může pak snižovat odvody záloh správci daně postupně vnásledujících kal. měsících (nejdéle do konce roku 2008), a nebo
-
bude-li to pro něj přijatelnější, může požádat správce daně o poukázání chybějící částky vyplacené zaměstnancům zvlastních finančních prostředků na doplatcích na daňových bonusech na tiskopise vydaném pro tento účel Ministerstvem financí (Mfin 5246 – tzv. Žádost podle § 35d odst. 9 ZDP) a správce daně poukáže vratitelnou částku přeplatku zaměstnavateli do 20 dnů od doručení žádosti.
9. Přeplatky na dani a doplatky na daňových bonusech z ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění za rok 2007 vyplacené v roce 2008, se promítnou až ve výkazu „Vyúčtování daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a z funkčních požitků" za rok 2008. Ve výkazu za rok 2007 se promítnou přeplatky na dani a doplatky na daňových bonusech vyplacené v roce 2007 z ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění za rok 2006.
10. Omylem nevyplacenou částku přeplatku na dani nebo doplatku z ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění za rok 2007 (z důvodu opomenutí) může zaměstnavatel vyplatit (vrátit) zaměstnanci i později, a to za podmínek stanovených v ust. § 38i odst. 1 a odst. 4 ZDP (jako přeplatek na dani nebo jako doplatek na daňovém bonusu, nejpozději do konce roku 2011). Zaměstnanec by však v těchto případech mohl podat na zaměstnavatele oprávněnou stížnost podle § 51 zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků.
4.3.2008, Zdroj: Verlag Dashöfer