Náhradní volno čerpané za práci přesčas
29.8.2008, JUDr. Jaroslava Jakubka, Zdroj: Verlag Dashöfer
Práce přesčas je oceněná příplatkem, který má přednost před náhradním volnem.
Dotaz:
Je možné nějakým způsobem určit zaměstnancům povinnost čerpat náhradní volno za odpracované hodiny přesčas? V případě, že si přesčasy nevyčerpají během tříměsíční lhůty, tak nárok propadá?
Odpověď:
Podle § 114 zákoníku práce přísluší zaměstnanci za dobu práce přesčas mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku. To je základní pravidlo, čili práce přesčas je jako mimořádná práce a nežádoucí jev oceněna příplatkem za práci přesčas, který má přednost před náhradním volnem.
Zaměstnanec a zaměstnavatel se však mohou dohodnout na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce přesčas místo příplatku. Náhradní volno se zaměstnanci poskytne na základě dohody v době 3 kalendářních měsíců po výkonu práce přesčas nebo v jinak dohodnuté době.
Pokud nedojde k vyčerpání náhradního volna (zaměstnavatel neposkytne zaměstnanci náhradní volno v době 3 kalendářních měsíců následujících po výkonu práce přesčas nebo v dohodnuté kratší či delší době), přísluší zaměstnanci opět výše uvedený příplatek, který mu musí být zaplacen. Zaměstnancům tudíž nelze jednostranně nařídit, aby za přesčasové odpracované hodiny čerpali náhradí volno, a zákoník práce rovněž vylučuje, aby zaměstnanci byli na svých právech kráceni „propadnutím" odpracované doby.