Stanovisko ke kritické situaci v zemědělství
Stanovisko územní organizace ZS v Ústí nad Orlicí a Agrární komory okresu Ústí nad Orlicí Ke kritické situaci v zemědělské prvovýrobě a potravinářském průmyslu. Zdroj: www.apic-ak.cz
Stanovisko územní organizace ZS v Ústí nad Orlicí a Agrární komory okresu Ústí nad Orlicí
-
Propad realizačních cen zemědělských komodit hluboko pod hranici výrobních nákladů.
-
Trvale neudržitelný růst nákladů zemědělské prvovýroby a zpracovatelského průmyslu (hnojiva, chemie, energie, daně z pozemků …).
-
Nenávratnost investic vkládaných do modernizace za účelem snížení nákladů zaměřených zejména na zvýšení produktivity práce.
-
Přetrvávající a prohlubující se nerovnoprávné a nekonkurenční prostředí v prostoru společné zemědělské politiky EU mezi zeměmi původní EU-15 a novými členy EU. Toto nerovnoprávné prostředí se projevuje zejména růstem protekcionářství a podpoře narůstající zemědělské produkce v zemích EU-15, která jde na vrub trvalého poklesu zemědělské produkce nových členských zemí EU.
-
Docílení co nejužšího sblížení podnikatelského prostředí v zemědělské prvovýrobě a potravinářském průmyslu se zeměmi EU-15.
-
Zabránit protekcionářství v prostředí uplatňované zemědělské politiky EU.
-
Legislativně ošetřit negativní vliv vyplývající z dominantního postavení a chování obchodních řetězců vůči domácím prvovýrobcům a zpracovatelům.
-
Zabránit rozpouštění státních hmotných rezerv, případně intervenční nákup na vlastní trh v době propadu cen zemědělských komodit.
-
Urychleně řešit k pokrytí nedostatku provozních prostředků zemědělské prvovýroby a českého mlékárenství přístup k provozním úvěrům s garancí a dotací úroku.
-
Poskytnout garance k prodloužení splatnosti investičních úvěrů, na které je v dotačních podmínkách vázána ztrátová produkce nebo tyto podmínky změnit (mléko, posklizňová úprava skladování zrnin a olejnin, vepřové, drůbeží a hovězí maso).
-
Tlačit na podporu exportu potravin a zemědělských komodit českého původu v rámci humanitárních akcí a vývozu do zemí mimo EU.
-
Zavést platby na dojnici za poskytování údajů o užitkovosti plnění zásad welfare o nákladovosti výroby a statistických údajů apod. (Prověřit, zda tyto platby ve výši 140 eur/dojnici jsou v některých státech poskytovány a z jakých zdrojů).
-
Přehodnocení přímých plateb v souvislosti s kompenzačními platbami na mléko.
-
Zrušit novelu zákona o daních z příjmu podle zákona č. 586/1992 Sb. vztahujících se k novele č. 2/2009, § 26, písmene e týkajících se odpisů dojnic a chovného stáda. Tato novela je uplatněna zpětně k roku 2008.
-
Opětovně zavést školní mléko.
-
V rámci EU posoudit návrh plošného znovuzavedení půdy do klidu k utlumení zemědělské produkce a omezení tvorby přebytků.
-
Opustit defenzivní politiku České republiky, která vede ke zvyšování nerovných podmínek se státy EU-15.
-
Zintenzivnit kontroly potravin v obchodních řetězcích a kvalitu dovozu výrobních surovin pro potravinářské účely a s výsledkem seznamovat veřejnost.
-
Podpořit značení a propagaci českých potravin a legislativně ošetřit jejich povinný podíl v tuzemské obchodní nabídce spotřebitelům. Důsledně na českém trhu kontrolovat značení potravin o zemi původu a jejich skladbě v souvislosti s příslušnou legislativou.
-
Předložit požadavek na zveřejnění rozsahu podpor a úlev, kterým se dostává zemědělcům v EU v souvislosti s rozpočtem EU a z národních zdrojů (odvody zdravotní a sociální pojištění zaměstnanců, zelená nafta aj.).
předseda AK předseda AK Ústí nad Orlicí
Ing. Oldřich Vašina
předseda ZS Ústí nad Orlicí
Zařazeno v AK ČR, Zemědělství - Pardubický kraj