Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

K desátému kolu příjmu žádostí z PRV

16/04/10
smf

Do Programu rozvoje venkova přidá stát 350 milionů na podporu zpracování mléka. Zdroje: Mediafax, Mze

Do Programu rozvoje venkova přidá stát 350 milionů na podporu zpracování mléka
 
 V příštím kole žádostí o podpory v rámci Programu obnovy venkova (PRV) bude oproti dosavadnímu stavu zvýhodněno zpracování mléka a dotace regionům se soustředěnou podporou státu. Informoval o tom ve čtvrtek mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček.
 
V pořadí desáté kolo příjmů žádostí o podpory z PRV bude podle jeho údajů zahájeno v červnu letošního roku. Do tohoto kola bude zařazeno celkem pět programů podpor, a to zpracování zemědělských a potravinářských produktů, odborné vzdělávání, poradenství, podpora cestovního ruchu a podpora realizace projektů spolupráce.
 
Podpora zpracování zemědělských surovin by měla být podle mluvčího rozšířena o preferenční kritéria při zpracování mléka a rozpočet na tento program posílen o 350 milionů korun. „Nově budou také preferovány klíčové sektory jako je zpracování masa, ovoce, zeleniny a obilovin,“ podotkl mluvčí. Ke zvýhodnění dojde také u některých žádostí o podporu při prodejích zemědělských surovin a potravin „ze dvora“, tedy přímo od zemědělce. V programu na podporu poradenství se zase rozšíří doposud dotované poradenské služby mimo jiné o poradenství v oblasti optimalizace hospodaření podniku.
 
V dalším, podzimním kole PRV ale naopak nebudou vyhlášeny plánované podpůrné programy určené zejména pro obce. Jedná se o především o program zaměřený na obnovu a rozvoj vesnic, občanské vybavení a služby. Důvodem je podle Vorlíčka vysoký převis poptávky po tomto programu v minulých letech, kdy byly prostředky na tento účel prakticky vyčerpány.
Zdroj: Mediafax  15.4.2010, autor: Petr Havel, ekonomika@mediafax.cz  
V Programu rozvoje venkova dochází k prospěšným změnám
     Monitorovací výbor Programu rozvoje venkova projednal možnosti dalšího snižování administrativní zátěže a zrychlení čerpání evropských prostředků. Výbor se věnoval také změnám opatření, které se objeví už při příjmu žádostí pro plánované letní kolo. Dalším bodem jednání bylo připravované podzimní kolo příjmu žádostí i aktuální otázka výše závazkování nedávno ukončeného 9. kola příjmu.
Monitorovací výbor PRV se věnoval především zjednodušení administrace opatření programu. Jde například o možnost průběžného financování, přehodnocení vymezení Programu rozvoje venkova vůči strukturálním fondům, přehodnocení vymezení Programu rozvoje venkova vůči strukturálním fondům, možnost opravy příloh žádosti a možnost průběžné kontroly způsobilosti výdajů či procesu zadávacího řízení.
Letní kolo příjmu žádostí je plánováno na červen letošního roku. Přijímány budou žádosti na opatření I.1.3 Přidávání hodnoty zemědělským a potravinářským produktům, I.3.1 Další odborné vzdělávání a informační činnost, opatření I.3.4 Využívání poradenských služeb, III.1.3 Podpora cestovního ruchu a IV.2.1 Realizace projektů spolupráce. V rámci jednotlivých opatření nejsou navrhovány zásadní změny podmínek. Jednak dochází k zohlednění změn schválených v rámci jiných opatření jako např. zrušení podmínky finančního zdraví žadatele, či elektronické podávání žádostí skrze portál farmáře. Dále výbor navrhuje úpravu některých preferenčních kritérií a zpřesnění způsobilých výdajů. Jde např. o významné zvýhodnění sektoru mléka a dalších klíčových zpracovatelských sektorů v opatření I.1.3, zvýhodnění projektů komplexního charakteru v opatření III.1.3, či zařazení nového preferenčního kritéria zohledňujícího regiony se soustředěnou podporou státu.
Monitorovací výbor rovněž schválil, že v podzimním kole nebudou vyhlášena opatření určená pro podporu obcí, týká se to především opatření III.2.1 Obnova a rozvoj vesnic, občanské vybavení a služby. Tento postup zvolen, protože v minulých kolech došlo k vysokému přezávazkování a pro zbytek programového období (do roku 2013) zbývá pouze 1,2 násobku roční alokace. Ani opakované vysoké přezávazkování totiž nedokáže uspokojit poptávku po obecních podporách.
Dalším bodem jednání bylo schválení postupu závazkování 9. kola příjmu žádostí, které proběhlo na přelomu února a března tohoto roku, a to pro opatření zaměřená na podporu zemědělských podniků a diverzifikaci zemědělských činností. K závazkování dojde v souladu s původně vyhlášenou alokací, která byla zveřejněna spolu se zahájením příjmu žádostí. Závazkované však budou dále prostředky z Evropského plánu hospodářské obnovy ve výši cca 915 mil. Kč a uspořené finanční prostředky z předchozích let.
Petr Vorlíček,  tiskový mluvčí MZe, zdroj: www.eagri.cz