Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

Nové země  o nerovných podmínkách v zemědělství

09/10/09
smf

Nové země budou rokovat v květnu v Praze o nerovných podmínkách v zemědělství . Autor: Eugenie Línková , zrdoj: www.apic-ak.cz
 

Nové země budou rokovat v květnu v Praze o nerovných podmínkách v zemědělství
Na 36. setkání zástupců V-4 a pozorovatelské země Ukrajiny se v Popradě na Slovensku během dvou dní  zasedání řešily především dvě nejpalčivější otázky. První jsou stále přetrvávající nerovné podmínky u zemědělců starých a nových členských zemí EU a druhým bodem byly nízké ceny mléka, které likvidují stavy krav v Evropě.
“Zástupci Slovenska, Maďarska, Polska a České republiky se shodují v tom, že o nerovných podmínkách mezi starými a novými členskými státy EU se stále jen dokola hovoří a nic se k nápravě neděje,“ uvedl Jan Veleba  prezident AKČR.“Nejsme spokojeni jak s jednáním ministrů zemí EU, kteří jen kritizují nerovné podmínky ,ale nehodlají tuto skutečnost změnit,tak s postojem nevládní  zemědělské organizace EU s názvem COPA, kdy s novým prezidentem Padraigem Walshem (z Irska)se jen kolem tohoto problému přešlapuje,“ dodal Veleba.
Česká strana proto na jednání V-4 přišla s návrhem svolat na druhé čtvrtletí roku 2010 do Prahy  jednání V-12, tedy  zástupců agrárních komor  všech nových členských zemí. Druhé čtvrtletí  a měsíc květen je zvolen  cíleně proto, že již v pololetí příštího roku se bude  řešit v EU návrh na společnou zemědělskou politiku pro roky po datu 2013. Bude to záležitost i agrárního rozpočtu a celkově  dalšího vývoje v tomto odvětví. Návrh české  strany jednoznačně  ostatní tři země schválily.
“Farmáři starých členských  zemí alespoň o nerovných  podmínkách již hovoří a souhlasí s tím, že jsme  znevýhodněni,v tom došlo k posunu.Nicméně se nic  na této skutečnosti nemění.Proto zvažujeme  obrátit se i na Evropský soud pro lidská práva do Štrasburku,aby se tímto narůstajícím problémem zabývali právníci,“ řekl Veleba.
Dále se jednání V-4 zabývalo i přetrvávající nízkou cenou za mléko. Ta jen v ČR vede k prokazatelnému snižování stavů dojnic, z celkového stavu cca 400 000 ks jde jen letos (v porovnání s rokem předchozím) o úbytek přibližně 23 tisíc kusů, což představuje asi šest procent. Prokazatelné je i snižování produkce mléka, zhruba na úrovni 5,35 procenta.
Dále se přítomní věnovali i intervenčnímu nákupu obilí a dalším aktualitám v zemědělství tohoto ročního období a ekonomické situace.
autor: Eugenie Línková , zrdoj: www.apic-ak.cz