Studie EK k biopalivům
Nový průzkum zveřejněný Evropskou komisí předpokládá, že poptávka Evropy po biopalivech bude zřejmě přispívat ke klimatickým změnám a poškozovat životní prostředí. Zdroj: Agronavigator
Evropská unie nastavila pro rok 2020 cíl 10% podílu obnovitelných zdrojů v dopravě, přičemž většina bude zřejmě pocházet z bionafty. Výzkum však došel k názoru, že pokud bude podíl obnovitelných zdrojů vyšší než 5,6 %‚ dojde k rychlému nárůstu emisí. Studie uvádí, že Komise musí do konce roku navrhnout, jak těmto dalším emisím čelit. Dále autoři studie došli k závěru, že v případě snahy o dosažení stanoveného cíle reálně hrozí změny v užívání půdy, a to často na úkor lesů. Studie poukazuje na možné nepřesnosti současných modelovacích systémů a říká, že je třeba rozsáhlejšího sběru dat. Všechny předchozí studie jsou údajně jen málo použitelné, pokud nebudou dodány další informace, například základní rok pro srovnávání využívání půdy a zdroje zásob biopaliv.
Ochránci přírody, například evropští Přátelé Země, použili zprávu k požadavku na okamžité přehodnocení evropské politiky vůči biopalivům. Podle nich je přístup EU vůči biopalivům neudržitelný, a pokud nebude přehodnocen, povede k odlesňování, větším emisím a poškozování životního prostředí. Podobně nedávná zpráva organizace Action Aid uvádí, že 10% cíl povede ke čtyřnásobnému nárůstu podílu biopaliva v evropském benzinu a naftě.
Více informací viz http://trade.ec.europa.eu/
European Environment & Packaging Law Weekly, 2010, č. 202, s. 19
Zařazeno v Informace z EU, Ochrana životního prostředí, Zemědělství