Kraj chce pomoci vodní nádrži Seč
Kvetoucí povrch vodní nádrže Seč se stává postrachem rekreantů i vodních hospodářů. Na Krajském úřadě v Pardubicích se tento týden uskutečnilo pracovní jednání o výsledcích letošního výzkumu tohoto jevu a o možnostech nápravy. Zúčastnil se ho i radní Václav Kroutil, zodpovědný životní prostředí, zemědělství a venkov.
„Výzkum prováděli pracovníci Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR. Sledovali kvalitu vody a všech ostatních faktorů, které mají vliv na rozvoj sinic od května do listopadu 2012 spolu s odbornými pracovníky Povodí Labe.“ vysvětlil radní Kroutil.
K jednání byli přizvání nejen zástupci obcí Trhová Kamenice, Horní Bradlo a Seč, kteří se nacházejí v nebližším povodí přehrady, ale i zástupci Povodí Labe, hygienické stanice a vodárenské společnosti, laické veřejnosti a Agentury ochrany přírody Železné hory.
Vedoucí odboru životního prostředí Josef Hejduk shrnul dosavadní výsledky: „Jedná se o velmi složitou problematiku, než by se mohlo na první pohled zdát, a na kterou neexistuje jednoduchá a rychlá odpověď. Rozvoj vodního květu se stává celosvětovým problémem. Všichni se shodli ve stanovisku, že je nutné se soustředit na omezování přísunu živin, zejména fosforu do nádrže a to nejen v bezprostřední blízkosti, ale i v širším povodí nádrže.“
Aby bylo možné učinit konkrétnější závěry o výskytu vodního květu, bude nutné ve sledování kvality vody pokračovat i v roce příštím. „Rozpočtově jsme na toto připraveni,“ uvedl Václav Kroutil. To s povděkem přivítali všichni další účastníci jednání. „Vždyť vodní nádrž Seč historicky byla jedním z turisticky nejatraktivnějších letovisek, které leží v chráněné krajinné oblasti. Je také významným zdrojem pitné vody a v neposlední řadě i elektrické energie z turbín,“ dodal krajský radní.
Zdroj: Pardubický kraj, 29.11.2012