Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

Ministr Toman v Kraji Vysočina

29/09/13
smf

Tisková zpráva Mze.

Ministr zemědělství Miroslav Toman se v Jihlavě setkal se zemědělci a zahájil Den s Krajem Vysočina
27.9.2013
Současnému stavu zemědělství a dosavadním výsledkům jednání české agrární diplomacie o Společné zemědělské politice bylo věnováno dnešní setkání ministra zemědělství Miroslava Tomana se zemědělci v Jihlavě. Ministr tam také zahájil Den s Krajem Vysočina.
„K hlavním cílům našeho zemědělství patří nastavení vhodné struktury plošných plateb tak, aby byla posílena konkurenceschopnost českých zemědělců. Důležitými úkoly jsou také rozvoj reálných opatření přispívajících k podpoře citlivých sektorů, například živočišné výroby, a podpora projektů na venkově, které vytvářejí pracovní příležitosti. Je také třeba řešit otázky související s kvalitou a propagací zemědělských výrobků. Za velmi důležité, a je to také jedna z mých priorit, považuji podporu českých potravin,“ řekl ministr Miroslav Toman.
Ministr zemědělce informoval, že vyjednal dodatečné prostředky do národních dotačních titulů na podporu chovu prasat  pro letošní rok ve výši zhruba 380 milionů korun, celkově jsou  národní dotace zvýšeny o 570 milionů korun. Uvedl rovněž, že i nadále zůstanou zachována Krajská informační střediska pro rozvoj zemědělství a venkova, jak to požadovala Agrární komora ČR. 
V souvislosti se Společnou zemědělskou politikou (SZP) ministr hovořil o činnosti úzké strategické skupiny tvořené odborníky pro nastavení nové SZP. „Ve skupině, jejíž vznik jsem inicioval a která pracuje pod vedením náměstkyně Jaroslavy Beneš Špalkové, jsou odborníci jak z akademické sféry, tak zástupci nevládních organizací. Postupně projednávají možnosti aplikace reformované Společné zemědělské politiky v podmínkách České republiky,“ řekl ministr Toman.
Při zahájení Dne s Krajem Vysočina ministr Miroslav Toman ocenil, že představitelé kraje podporují proaktivní zemědělskou politiku a propagují regionální potraviny a zmínil projekt Regionální potravina. „Prostřednictvím projektu chce Ministerstvo ocenit a zviditelnit práci malých a středních regionálních producentů potravin, aby spotřebitel dokázal rozeznat přidanou hodnotu jejich produktů, která spočívá především v kvalitních místních surovinách a řemeslné poctivosti,“ uvedl ministr Toman. Podle ministra je pro MZe velmi důležitá i spolupráce s kraji, protože regionální potraviny lze úspěšně využít při propagaci jednotlivých krajů i v konceptu regionální gastronomie, a to jako tradiční jídla z místních surovin na jídelníčku kvalitních restaurací v daném regionu.
Dana Večeřová
ředitelka Odboru komunikace MZe