Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

Informace k odhadovanému výsledku českého zemědělství za rok 2014

17/12/14
smf

Tisková zpráva MZe.

Ministr Jurečka: Z letošního odhadovaného výsledku českého zemědělství mám velkou radost. Překonává dosud nejvyšší zisk z roku 2011

16.12.2014

 Zisk ve výši 19,8 miliardy korun je odhadovaný ekonomický výsledek českého zemědělství za rok 2014. Tím bude překonán dosud nejvyšší zisk z roku 2011, který byl 17,4 miliardy korun. Podle podkladů Českého statistického úřadu výsledek prezentuje Eurostat, statistický úřad Evropské unie.

„Díky dotacím a zároveň dobrým výsledkům především v rostlinné výrobě je letos české zemědělství ziskové. Výsledek je tak lepší, než jsme očekávali, což potěší. Česká republika je dokonce třetí ze všech států EU z hlediska nárůstu reálného zemědělského příjmu na pracovníka,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Podle odhadů Eurostatu se očekává nárůst reálného zemědělského příjmu na pracovníka v porovnání s rokem 2013 v osmi členských státech EU, kdy mezi prvními třemi je Česká republika. Nejvyšší nárůst je odhadován pro Slovinsko (o 13,3 %), Maďarsko (9,1 %), ČR (7,2 %), Velkou Británii (6,9 %), Řecko (4,4 %), Kypr (1,8 %), Francii (1,2 %) a Německo (0,2 %). Naopak nejvyšší pokles se očekává ve Finsku, a to o 22,8 %.

Zisk v zemědělství vzrostl oproti minulému roku o 22 %, produkce v základních běžných cenách byla vyšší o 4,8 %. Čistá přidaná hodnota byla, především díky rekordní úrodě pšenice, ječmene a řepky, vyšší o 12 %, a to i přes jejich cenový pokles. Pokud jde o živočišné komodity, zvýšil se meziroční cenový index u skotu, prasat, vajec a především mléka, kdy jeho průměrná cena vzrostla oproti roku 2013 o 14,2 %. U drůbeže klesla cena i výroba. Poklesla také odhadovaná výroba vajec kvůli snižujícím se stavům nosnic; přes vyšší průměrnou cenu, došlo u vajec k meziročnímu poklesu hodnoty produkce.

Na druhé straně se zvýšila i mezispotřeba, a to u téměř všech položek kromě krmiv, jejichž hodnota klesla o 4 %. Podíl hodnoty krmiv na mezispotřebě letos představuje 34 %. Od roku 1998 má klesající tendenci, což souvisí s nižšími stavy hospodářských zvířat. Naopak stále rostou výdaje za energie (meziročně o 1,7 %) a náklady na hnojiva (meziročně o 5,9 %).

Hynek Jordán
ředitel Odboru komunikace MZe

Přílohy