GFŘ k rozšíření režimu přenosu daňové povinnosti
GFŘ k rozšíření režimu přenosu daňové povinnosti
GFŘ k rozšíření režimu přenosu daňové povinnosti
25.7.2017, Zdroj: Verlag Dashöfer
Generální finanční ředitelství vydalo výklad ke správné aplikaci rozšíření režimu přenosu daňové povinnosti.
Režim přenesení daňové povinnosti podle § 92a zákona o DPH je aplikován pouze na zdanitelná plnění mezi českými plátci DPH, pokud je místo plnění v ČR. Nově je od 1. července 2017 použit i na tato plnění:
1. Poskytnutí zprostředkovatelské služby podle § 92 odst. 5 ZDPH – § 92b odst. 3 ZDPH
Již v minulosti platilo, že pokud se výrobce investičního zlata nebo osoba přeměňující zlato na investiční zlato rozhodne uplatnit daň, povinně použije režim přenosu daňové povinnosti. Pak se může zprostředkovatel rozhodnout pro uplatnění daně u obstarání dodání zlata jinému plátci. V takovém případě musí použít režim přenosu, musí tedy jít o osoby, které jsou k datu uskutečnění předmětného plnění registrované jako plátci v tuzemsku.
2. Dodání nemovité věci prodávané dlužníkem z rozhodnutí soudu v řízení o nuceném prodeji – § 92d odst. 2 ZDPH
Jde o nucený prodej na základě rozhodnutí soudu, kterým má být jakýkoliv prodej nemovité věci dlužníka v důsledku omezené schopnosti dlužníka uhradit své závazky vůči věřitelům, pokud tomuto prodeji předchází rozhodnutí soudu nebo jiný procesní úkon soudu. Zejména jde o prodej při soudním výkonu rozhodnutí, v rámci exekuce nemovité věci prováděné soudním exekutorem nebo v rámci insolvenčního řízení. Dále může jít o nedobrovolnou dražbu (dražební věřitel má pohledávku přiznánu vykonatelným soudním rozhodnutím), ale i dražbu dobrovolnou prováděnou likvidátorem, insolvenčním správcem nebo na návrh jiné oprávněné osoby (ne na návrh samotného vlastníka nemovité věci).
Režim přenesení daňové povinnosti se však neuplatní u daňové exekuce, pokud tuto exekuci nařídí a provede správce daně podle daňového řádu.
Režim přenosu daňové povinnosti se použije výhradně tehdy, pokud je dodání nemovité věci zdanitelným plněním a nikoliv plnění osvobozené od daně bez nároku na odpočet daně. Dlužník i odběratel musí být osoby registrované k dani v ČR.
DUZP při prodeji nemovité věci v dražbě nastává dnem příklepu. Povinnost vystavit daňový doklad nastává v některých případech např. soudnímu exekutorovi nebo dražebníkovi.
Při přenesení daňové povinnosti se neuplatní povinnost, aby osoba určená k prodeji majetku plátce uhradila daň na účet plátce daně, jakmile inkasuje úplatu za prodej.
3. Poskytnutí pracovníků pro stavební nebo montážní práce – § 92e odst. 3 ZDPH
Má jít o zaměstnávání fyzických osob za účelem výkonu jejich práce pro uživatele, který práci přiděluje a dohlíží na její provedení. Podmínkou je, že pracovní síla je poskytnuta pro stavební nebo montážní práce, které odpovídají číselnému kódu klasifikace produkce CZ-CPA 41 až 43. Tento typ zprostředkování zaměstnání může poskytovat pouze agentura práce. Režimu přenesení podléhají tyto služby, jsou-li poskytnuté osobami, které nesplní všechny podmínky agenturního zaměstnávání stanovené v zákoně o zaměstnanosti nebo zákoníku práce, pokud charakter těchto poskytovaných služeb naplňuje fakticky znaky agenturního zaměstnávání a poskytovatel i příjemce poskytovaných služeb jsou osobami registrovanými jako plátci v tuzemsku. Režim přenesení daňové povinnosti se nevztahuje na jiné formy zprostředkování zaměstnání, např. na dočasné přidělení zaměstnance k jinému zaměstnavateli podle § 43a zákoníku práce a případnou samostatnou refundaci nákladů spojených s výkonem práce.
Pokud budou pracovníci poskytnuti na více druhů práce, přičemž stavební a montážní práce v kódech 41-43 CZ-CPA představují pouze část těchto prací (poměr ceny stavebních a montážních prací ani ceny zařízení není podstatný), bude uplatněn režim přenesení daňové povinnosti podle § 92e odst. 3 ZDPH.
4. Dodání zboží poskytovaného jako záruka při realizaci této záruky – § 92ea písm. a) ZDPH
Poskytnutí zboží jako záruky není předmětem daně. Teprve při neplnění závazku dlužníka dochází k dodání zboží v důsledku realizace záruky. Převod práva nakládat se zbožím jako vlastník nastává buď z dlužníka na věřitele, nebo z dlužníka na třetí osobu (prodej zástavy věřitelem nebo na jeho návrh). Pokud dojde k dvojímu dodání zboží (dlužníkem věřiteli a následně věřitelem třetí osobě), bude režimu přenesení daňové povinnosti podléhat pouze první dodání. Základ daně se stanoví podle situace – pokud by při zpeněžení byla inkasována částka větší než dluh, základem je součet umořeného dluhu a vyplacené částky, resp. tento součet snížený o případné náklady na prodej.
5. Dodání zboží po postoupení výhrady vlastnictví nabyvateli a výkon tohoto práva nabyvatelem – § 92ea písm. b) ZDPH
Samotné dodání zboží s výhradou vlastnického práva prodávajícím kupujícímu není předmětem režimu přenesení daňové povinnosti. Pokud dodavatel postoupil své právo na realizaci výhrady vlastnictví třetí osobě v situaci, kdy kupující neuhradil kupní cenu, pak ani postoupení této pohledávky není v režimu přenosu daňové povinnosti. Teprve až nabyvatel práva požaduje vydání zboží, pak dodání zboží mezi kupujícím a nabyvatelem podléhá režimu přenosu daňové povinnosti. Základem daně této transakce je v závislosti na nastalé situaci celková hodnota zboží podle smlouvy, popř. cena zjištěná.
Informace upravuje detaily, pokud jde o základ daně, vystavování daňových dokladů apod.
Zařazeno v Aktuality, daně a účetnictví, Poradenství