Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

Ministerstvo zemědělství v příštím roce na zdravou obnovu lesů navýší příspěvky až o 600 milionů korun

26/10/18

Informace z MZe

Ministerstvo zemědělství podpoří větší částkou především výsadbu listnatých dřevin. Lesníkům za hektar osázený melioračními a zpevňujícími dřevinami vyplatí od 1. listopadu letošního roku o třetinu více než doposud. Rozšíří se i podpora základních a přípravných dřevin. Návrh dnes jako své nařízení přijala vláda.

„Chceme lesníkům poskytnout zdroje na výsadbu lesních porostů odolnějších vůči změně klimatu, na zalesnění holin po kalamitách a další činnosti zlepšující stav našich lesů. Zavádíme například zcela nové příspěvky za včasnou a účinnou asanaci kůrovcového dřeva. Chceme také podpořit zvýšení stavů drobné zvěře ve volné krajině a snížit počty divokých prasat. V příštím roce bychom mohli na obnovu lesů a na myslivecké činnosti poskytnout až o 600 milionů korun více než letos, celkem to bude až jedna miliarda korun,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

U umělé obnovy sadbou se zvyšuje sazba pro meliorační a zpevňující dřeviny z 9 na 12 korun za sazenici. Významně stoupne i podpora na přirozenou obnovu lesů. Ministerstvo zvýší sazbu na meliorační a zpevňující dřeviny (zejména listnáče nebo jedli) z dosavadních 12 tisíc na 18 tisíc korun na hektar. Na přirozené zmlazení základních dřevin (zejména borovice) poskytne nově 15 tisíc místo současných 10 tisíc korun na hektar. Sazby se změní od 1. listopadu letošního roku.

Nový příspěvek na ochranu lesa ve výši od 50 do 250 korun na kubík dříví dostanou lesníci za mechanickou nebo chemickou asanaci vytěžených jehličnanů napadených kůrovcem, další nový příspěvek ve výši 26 tisíc korun na hektar bude poskytován na seštěpkování poškozených jehličnatých porostů mladších 40 let.

Cílem nařízení vlády je kromě podpory změny dřevinné skladby při obnově lesních porostů také ozeleňování krajiny především zakládáním remízků a snižování početních stavů některých přemnožených druhů zvěře, jako jsou zejména divoká prasata.

Ministerstvo zemědělství také rozhodlo, že letos proplatí všechny žádosti o poskytnutí příspěvků na hospodaření v lesích a na vybrané myslivecké činnosti, například na výsadbu políček pro zvěř nebo hnízdní budky pro vodní ptáky, v souhrnné výši 400 milionů korun. To je o zhruba 50 milionů více než v roce 2017. Navýšení objemu žádostí souvisí především se zvýšenou potřebou obnovy lesů po kůrovcové kalamitě.

 Zdroj:www:eagri.cz